1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Fransa'daki Sığınmacıların Durumu Endişe Verici"
"Fransa'daki Sığınmacıların Durumu Endişe Verici"

"Fransa'daki Sığınmacıların Durumu Endişe Verici"

Birleşmiş Milletler, Fransa'nın Calais ve Dunkerque kentlerindeki sığınmacıların durumundan kış şartları nedeniyle endişe duyduğunu açıkladı.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM), Fransa'nın Calais ve Dunkerque kentlerindeki sığınmacıların durumundan kış şartları nedeniyle endişe duyduğunu açıkladı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü William Spindler, BM Cenevre Ofisi'ndeki basın toplantısında, "Fransa'nın Calais kentinde 4 bin ve Dunkerque kentinde 2 bin 500 sığınmacı kış şartları nedeniyle kötü durumda" dedi.

Özellikle de refakatsiz çocuk sığınmacıların durumun endişe verici olduğunu ifade eden Spindler, Calais ve Dunkerque'de bulunan ve uluslararası korumaya muhtaç olan sığınmacılara, Fransa'ya sığınma talebinde bulunma tavsiyesinde bulundu.

İnsan hakları dernekleri Fransa'ya tepkili

Fransa'ya ise sığınmacılar için uygun karşılama merkezleri sağlama, hukuki yardım ve fiziksel-sosyal destek hizmetleri verme çağrısında bulunan Spindler, AB ülkeleri içinde akrabası olan sığınmacıların, akrabalarının olduğu ülkelere gitmesinin önünün açılmasını önerdi.

Calais kentinde çoğu Suriye, Irak, Eritre ve Afganistan'dan gelen 4 binin üzerinde sığınmacı yaşıyor.

Calais, İngiltere'ye geçmek isteyen sığınmacılar için önemli bir ''çıkışı yolu'' olarak görülüyor.

Fransa, kentteki sığınmacıların yaşadığı kampların gayriinsani koşulları yüzünden uzun zamandır Avrupalı insan hakları derneklerinin ve sivil toplum örgütlerini sert tepkisini üzerine çekiyor.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT