1. HABERLER

  2. HABER

  3. Fransa'daki Saldırı Zanlısı Kurbanın Çalışanı
Fransa'daki Saldırı Zanlısı Kurbanın Çalışanı

Fransa'daki Saldırı Zanlısı Kurbanın Çalışanı

Fransa’da bir gaz üretim tesisine düzenlenen saldırıda kafası kesilerek öldürülen kurbanın, daha sonra yakalanan katil zanlısının patronu olduğu iddia edildi.

A+A-

Fransa’da bir gaz üretim tesisine düzenlenen saldırıda kafası kesilerek öldürülen kurbanın, daha sonra yakalanan katil zanlısının patronu olduğu iddia edildi.

Le Figaro gazetesinin haber sitesi, saldırıyı araştıran adli kaynaklara dayanarak verdiği haberde, kurbanın 45 yaşlarında ve bir sanayi işletmesinin sahibi olduğunu duyurdu.

Haber sitesi, öldürülen kurbanın, saldırının ardından yakalanan 35 yaşındaki Yassine Salhi’nin patronu olduğunu bildirdi.

Katil zanlısı ve kurbanın kimyasal maddeler ve gaz tedarik işleri ile uğraşan Air Produc şirketine cuma günü birlikte aynı araba ile dağıtım yapmalarının öngörüldüğü kaydedilen haberde, zanlının araba ile giriş kapısını patlatmadan önce cinayeti işlediğini yazdı.

Saldırının ardından olay yerine gelen güvenlik birimleri, öldürülen işletme sahibi şahsın vücudundan ayrılmış başını, bir tel örgü üzerinde bulmuştu. Yine olay yerinde IŞİD bayrakları bulunmuştu.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, fabrika saldırısında yakalanan Yassine Salhi isimli şahsın suç kaydı bulunmadığını ancak radikalleşebileceği gerekçesiyle bir dönem güvenlik birimlerince izlemeye alındığını bildirmişti. 

Cazeneuve, Fransa'nın Lyon şehri yakınlarındaki Saint-Quentin-Fallavier kentinde bir gaz üretim tesisine saldırı ile ilgili yakalanan 35 yaşındaki şüphelinin Lyon bölgesinde ikamet ettiğini ifade ederek, saldırının terör saldırısı olduğunu düşündüklerini kaydetmişti.

Güvenlik alarmı üç gün süreyle en yüksek seviyede

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, ülkeyi sarsan terör saldırısının düzenlendiği Rhone-Alpes bölgesinde, güvenlik alarmının üç gün süreyle en yüksek seviyeye çıkartıldığını açıkladı.

Hollande, Fransa'nın Lyon kenti yakınlarındaki gaz üretim tesisindeki saldırının ardından düzenlenen daraltılmış güvenlik toplantısının ardından Elysee Sarayı'nda yaptığı açıklamada, "Rhone-Alpes bölgesinde Vigipirate güvenlik alarmının üç gün süreyle en yüksek seviyeye çıkartılmasını kararlaştırdım" dedi.

Hollande, "terör tehdidine karşı birlik ve dayanışma" çağrısı yaptı. Fransa’da Charlie Hebdo dergisine düzenlenen terör saldırısından sonra yürürlüğe sokulan Vigipirate iç güvenlik alarm sistemi, ordunun da göreve çağrılmasını ve özellikle saldırılara hedef olabilecek özel ve kamu binaların daha iyi korunmasını öngörüyor.

AA

HABERE YORUM KAT