Fransa'daki Peçe Yasağına Ezher'den Destek

15.09.2010 16:26
Fransadaki Peçe Yasağına Ezherden Destek
El Ezher'in üst düzey bir yetkilisi, Fransa'nın peçe ve burkanın kamuya açık yerlerde yasaklamasına destek vererek, bu kıyafetin hiçbir dini temeli bulunmadığını belirtti.

El Ezher Dini Kurulu'nun etkin bir üyesi olan Abdülmuti El Bayumi, İslamiyet'te yüzü de örten peçeli çarşafın hiçbir dini temeli bulunmadığını belirtti.

Yüzü örten peçeli çarşaf uygulamasına karşı yazdığı bir kitap bulunan El Bayumi, El Ezher Üniversitesi'ndeki birçok arkadaşı gibi, kendisinin de Fransız parlamentosunun bu yasaklamasına destek verdiğini kaydetti.

El Bayumi, "Fransa ve Avrupa'daki Müslümanlara bir mesaj göndermek istiyorum. Peçeli çarşafın İslam'da yeri yok. Fransa'daki kızkardeşlerimizden bazılarının böyle örtündüğünü görmekten üzüntü duyuyorum. Bu, İslam hakkında iyi bir izlenim vermiyor" diye konuştu.

Mısır'da iktidara yakın duran El Ezher, daha önce de yaptığı açıklamalarda, Mısır'da son dönemde giderek yaygınlaşsa da özellikle kendi öğrencileri için peçeli çarşafa karşı olduğunu dile getirmişti.

Fransa'da dün, yüzü de örten giysinin kamuya açık yerlerde yasaklanmasını öngören yasa tasarısı, Senato genel kurulunda kabul edilmişti.

 • Yorumlar 2
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim