1. HABERLER

  2. HABER

  3. Fransa'daki "İsrail'e Protesto Yasağı" İşe Yaramadı
Fransa'daki "İsrail'e Protesto Yasağı" İşe Yaramadı

Fransa'daki "İsrail'e Protesto Yasağı" İşe Yaramadı

Paris'te dün yasaklanmasına rağmen gerçekleştirilen İsrail karşıtı gösterinin ardından, 23 Temmuz'da bir protesto eylemi daha yapılacak.

A+A-

Fransa-Filistin Dayanışma Örgütü tarafından yapılan açıklamada, 23 Temmuz Çarşamba günü Paris'te İsrail karşıtı yürüyüş düzenleneceği bildirildi.

Açıklamada, 13 gündür İsrail'in 3 binden fazla hava saldırısıyla 350'den fazla Filistinliyi öldürmesine sessiz kalınamayacağı için yeni bir gösteri kararı alındığı belirtildi.

Paris'te Valilik tarafından yasaklanmasına karşın dün İsrail karşıtı gösteri yapılmış ve çıkan olaylarda 14 polis yaralanmış, 38 kişi gözaltına alınmıştı.

Başbakan Manuel Valls ise bugün yaptığı açıklamada, gösteride çıkan olayları eleştirmişti.

Göstericiler tahrik edildi

Bu arada, iktidar partisinin bazı üyeleri ile muhalefetteki partiler, hükümetin başkentteki gösteriyi yasaklayarak göstericileri tahrik ettiği görüşünde birleşiyor.

Bağımsızlar ve Demokratlar Birliği (UDI) Partisinin başkanlığına aday Yves Jego, gösteriyi yasaklayarak hükümetin büyük bir tahrikte bulunduğunu söyledi.

Anamuhalefet partisi Halk Hereketi Birliği (UMP) üyesi  Yves Bournazel ise sosyal paylaşım sitesinde yaptığı açıklamada, "Neden izin vermediniz ? kontrollü bir şekilde izin verebilirdiniz" diyerek hükümeti eleştirdi.

Aşırı sağcı Ulusal Cephe ise olayların çıktığı bölgenin etkili bir şekilde polis tarafından kontrol altına alınamadığı gerekçesiyle eleştiride bulundu.

İktidardaki Sosyalist Partinin Paris Milletvekili Razzy Hammadi, hükümetin gösteriyi yasaklayarak ''hata yaptığını'' bildirdi.

Radikal Sol Parti, yaptığı yazılı açıklamada, yasak kararının göstericileri tahrik ve manipüle ettiğini bildirdi.

Başbakanı Manuel Vals ise Paris Valiliğinin yasak kararına rağmen, dün başkent Paris’te izinsiz şekilde düzenlenen İsrail karşıtı gösteride olay çıkaran protestocuları eleştirmişti.

Valls, "İzinsiz gösteriye rağmen çıkan olaylar kabul edilemez. Fransa, provokatörlerin toplum içinde tahriklerine izin vermeyecek" ifadesini kullanmıştı. Gösteriye müdahale eden polislerden 14'ü yaralanmış, 38 kişi gözaltına alınmıştı.

HABERE YORUM KAT