1. HABERLER

  2. HABER

  3. Fransa'da Yeni İstihbarat Yasasına Onay
Fransa'da Yeni İstihbarat Yasasına Onay

Fransa'da Yeni İstihbarat Yasasına Onay

Fransa meclisi, "terörle mücadele" için istihbarat tedbirlerinin sıkılaştırılmasını öngören yeni istihbarat yasa tasarısını kabul etti.

A+A-

Meclis genel kurulunda yapılan oylamada, yasa tasarısı 86'ya karşı 438 oyla kabul edildi. Oylamada 42 milletvekili çekimser oy kullandı. Yasa tasarısının mayıs ayı sonunda Senato'da oylamaya sunulması bekleniyor.

Yeni istihbarat yasası, "terör" tehdidinin engellenmesi için internet güvenliğinin artırılmasını öngörüyor. Yasayla Fransız istihbarat servisinin daha verimli çalışması için teknolojik imkanlar güçlendirilecek. Bu kapsamda internet ve telefon ağlarının analiziyle tespit edilen "terör" şüphelilerini izlemek için gelişmiş coğrafi konumlandırma sistemleri kullanılacak.

Yasa ayrıca devlet bünyesinde Ulusal İstihbarat Kontrol Komisyonu adlı yeni bir idari mekanizmanın kurulmasını da öngörüyor. Komisyonda 4 hukukçu, 4 milletvekili ve 1 telekomünikasyon uzmanı yer alacak. Komisyon üyeleri internet ve telefon denetimini içeren tedbirlerin yasalara uygunluğunu denetleyecek.

Paris'te 7 Ocak'ta Charlie Hebdo dergisi saldırılarının ardından ülkedeki güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarılmış ve ek yasal değişiklikler gündeme gelmişti.

(AA)

HABERE YORUM KAT