1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Fransa'da “Olağanüstü Hâl” Yine Uzatıldı
Fransa'da “Olağanüstü Hâl” Yine Uzatıldı

Fransa'da “Olağanüstü Hâl” Yine Uzatıldı

Fransa Ulusal Meclisi, Senato'da geçen hafta onaylanan “olağanüstü hâl” uygulamasının iki ay uzatılmasına ilişkin yasa tasarısını kabul etti.

A+A-

Fransa Ulusal Meclisi’nde yapılan katılımın az olduğu “olağanüstü hâl” oylamasında 46 “evet”, 20 “hayır” oyu çıkarken 2 milletvekili çekimser kaldı. Tasarının Ulusal Meclis'te de onaylanmasıyla “olağanüstü hâl”in 2 ay daha uzatılması resmîleşmiş oldu.

Meclis'te oylama öncesi konuşan İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, “olağanüstü hâl”in “güvenlik” riskini azaltmak açısından önemli olduğunu iddia ederek, “Terör tehdidi hâlâ yüksek seviyede ve Fransa da Avrupa Birliği gibi hedefte.” dedi.

Fransa'nın Avrupa Futbol Şampiyonası'na (Euro 2016) ev sahipliği yapacağını hatırlatan Cazeneuve, “Bu yaz düzenlenecek Euro 2016 ve Fransa Bisiklet Turu bizim iki kat daha fazla ihtiyatlı olmamızı gerektiriyor. Teröristler için bu tür organizasyonlar potansiyel bir hedef anlamına geliyor.” diye konuştu.

Paris'te 13 Kasım 2015'te gerçekleştirilen saldırılar sonrası ilan edilen “olağanüstü hâl” uygulaması, Ulusal Meclis'te yasa tasarısının onaylanmasıyla üçüncü kez uzatılmış oldu.

AA

HABERE YORUM KAT