1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. "Fransa'da Bir Saldırı Girişimi Son Anda Engellendi"
"Fransa'da Bir Saldırı Girişimi Son Anda Engellendi"

"Fransa'da Bir Saldırı Girişimi Son Anda Engellendi"

Paris Terörle Mücadele Başsavcısı Molins, Fransa’da bir saldırı girişiminin son anda engellendiğini belirtti.

A+A-

Fransa Terörle Mücadele Başsavcısı François Molins, Reda Kriket isimli “zanlı”nın geçen hafta Paris’in bir banliyösünde gözaltına alınmasıyla ülkede bir saldırının son anda engellendiğini bildirdi.

Paris’in kuzey banliyösü Argenteuil'de 6 gün önce gözaltına alınan 34 yaşındaki Fransa vatandaşı Reda Kriket ile ilgili olarak basın toplantısı düzenleyen başsavcı Molins, “zanlı”nın kaldığı evde yapılan aramada çok sayıda silah, mühimmat ve patlayıcı ele geçirildiğini belirterek, “Eli kulağındaki bir saldırı son anda engellendi.” ifadesini kullandı.

“Zanlı”nın tam olarak nereye saldırı düzenleme planı içinde olduğunun belirlenemediğini aktaran Fransa başsavcı, Kriket’in, “terör örgütüne üye olmak ve terör saldırısı hazırlığı içinde olmak” gerekçesiyle tutuklu yargılanmasına karar verildiğini aktardı

Kriket’in evini “modern bir laboratuvar”a benzeten Molins, “Şüphelinin dairesinde yapılan aramada Hırvat malı bir makineli tüfek, 5 Kalaşnikof tüfek, göz yaşartıcı gaz spreyi, 1 kilodan fazla endüstriyel patlayıcı ve büyük miktarda mühimmat ele geçirildi.” diye konuştu.

Fransa polisinde hırsızlıktan sabıka kaydı bulunan “zanlı” Reda Kriket'in, 29 Temmuz'da Brüksel'de gıyabında yargılandığı Suriye'ye savaş için insanların götürülmesiyle ilgili davada 10 yıl hapis cezasına çarptırıldığı biliniyor.

Geçen hafta düzenlenen operasyonda ele geçirilen Kriket’in ayrıca Paris’te 13 Kasım 2015’te gerçekleşen saldırıların planlayıcısı Abdülhamit Abaoud ile ilişkili olduğu da ortaya çıkmıştı. Hollanda’nın Rotterdam kentinde düzenlenen güvenlik operasyonlarında gözaltına alınan 3 “zanlı”nın da Kriket ile bağlantısı olduğu belirtiliyor.

Paris saldırılarında 130 kişi, Brüksel’deki saldırılarda ise 35 kişi yaşamını kaybetmişti. Bu iki kentteki saldırıları da IŞİD üstlenmişti.

AA

HABERE YORUM KAT