1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Fransa'da Başörtülü Anneler Okula Alınmadı
Fransa'da Başörtülü Anneler Okula Alınmadı

Fransa'da Başörtülü Anneler Okula Alınmadı

Gün geçtikçe İslamafobi'nin arttığı Avrupa'da Müslümanlara yapılan ayrımcılığa bir yenisi daha eklendi. Fransa'da çocuklarını okula götüren iki başörtülü veli 'güvenlik' gerekçesiyle diğer veliler tarafından okula alınmadı.

A+A-

Fransa'nın Akdeniz'deki adasıKorsika'da pazartesi sabahı, başörtüsü taktığı için iki anne Bonifacio şehrinde veliler tarafından çocuklarını okula bırakmaları engellendi. Jandarma ve belediye olaya müdahale etmek zorunda kaldı.

Polisler gelince okula girebildiler

Pazartesi sabahı, Korsika'nın güneyindeki Bonifacio şehrinde ilkokula giden çocuklarını okula bırakmak için onlara eşlik eden iki başörtülü velinin, diğer veliler tarafından okul girişinde yolları kesilerek okula girmeleri engellendi. Jandarmanın müdahale ettiği olay sonrası başörtülü kadınlar çocuklarını ancak okula bırakabildi.

Belediye başkanından çelişkili açıklamalar

Olayı bir kaza olarak nitelendirerek Müslümanlara olan nefreti ve ayrımcılığı gizlemeye çalışan Bonifacio Belediye Başkanı Jean-Charles Orsucci, başörtülü kadınları okula sokmayan velilerin bunu güvenlik amacıyla yaptıklarını söyledi. Belediye Başkanı velilerin kendilerini güvenlik görevlisi yerine koymalarının kabul edilemez olduğunu, Belediye Başkanı velilerin kendilerini güvenlik görevlisi yerine koymalarının kabul edilemez olduğunu, Fransada yasaların çok açık olduğunu belirterek, "Çocukları başörtüsü takmadığı sürece başörtülü annelerin çocuklarına okula giderken refakat etmeleri yasal bir haktır" dedi. Belediye Başkanı başörtü takmanın yasal bir hak olduğunu söylemesine rağmen müslüman anneleri hedef alan velilerin ırkçı olmadığını söylemesi dikkat çekti.

Fransa'da İslamafobi artıyor

Korsika'nın Sisco köyü yakınlarındaki bir sahilde Kuzey Afrika asıllı aileler ve kasabanın gençleri arasında sahilde kavga çıkmış ve beş kişi yaralanmıştı. Kavgadan sonra Belediye Başkanı tesettür mayoyu yasaklamıştı.

İslamafobik veliler hakkında işlem yapılmadı

Fransız medyasında geniş yankı uyandıran habere göre başörtülü kadınların okula girmesini engelleyen iki veli hakkında güvenlik güçleri yasal işlemde bulunmadı, adli soruşturma açılmadı. Okula girmeleri engellenen başörtülü kadınların da olaydan şikâyetçi olmadığı iddia edildi.

Kaynak: Yeni Akit

HABERE YORUM KAT

2 Yorum