Fransa Mahkemesi Yurt Dışına Çıkış Yasağını Bozdu

08.07.2015 09:32
Fransa Mahkemesi Yurt Dışına Çıkış Yasağını Bozdu
Paris idari mahkemesi, İçişleri Bakanlığı'nın 23 yaşındaki genç bir müslüman kadına koyduğu yurt dışına çıkma yasağını bozdu.

Mahkeme, gerekçeli kararında, ''kadının ibadet ve dini inanışları ile radikal dinci gruplar arasında ilişki kurulmasının çıkış yasağı için gerekçe olamayacağı”na hükmetti.

Mahkeme kararında, İçişleri Bakanlığı'nın ''değerlendirme hatası yaptığı'' belirtilerek, 16 yaşından sonra müslümanlığı seçen genç kadının pasaportunun yenilenmesini kararlaştırdı.

Moulhouse kentinde yaşayan genç kadın, Suudi Arabistan'daki bir üniversitede ilahiyat eğitimi almak için pasaport alma girişiminin reddedilmesinin ardından mahkemeye başvurmuştu.

Yasaya Karşı İlk Başvuruydu

Fransa'da 2014 yılında çıkan yasa, İçişleri Bakanlığı'nın yurt dışına savaşmaya gittiğinden şüphe ettiği kişilere ülkeden altı ay ile 2 yıl arasında çıkış yasağı koymasına imkân tanıyor. Bu yasanın çıkmasının ardından ilk kez yapılan bir başvuruda mahkemenin, bakanlık yasağını bozması ve içtihat oluşturacak olması açısından hüküm önem taşıyor.

Fransa'da yine geçen yıl kabul edilen bir yasa, yurt dışına savaşmaya veya silahlı eğitim kamplarına gidenlere mahkûmiyet cezası verilmesini öngörüyor.

İçişleri Bakanlığı'na göre, Irak ve Suriye’deki savaşlara giden, gitmek isteyen veya buralardan dönen kişi sayısının yaklaşık bin kişi olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim