1. HABERLER

  2. HABER

  3. Fransa İçişleri Bakanı'ndan "Gösteri Yasağı" Talimatı
Fransa İçişleri Bakanı'ndan "Gösteri Yasağı" Talimatı

Fransa İçişleri Bakanı'ndan "Gösteri Yasağı" Talimatı

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, "Calais kenti valisine, kim düzenlerse düzenlesin, kamu düzenini bozma ihtimali olan bütün gösterileri yasaklaması talimatı verdim" dedi.

A+A-

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, çok sayıda sığınmacının bulunduğu Calais kentinde kamu düzenini bozacak bütün gösterileri yasakladığını açıkladı.

Fransız bakan, ''Calais kenti valisine, kim düzenlerse düzenlesin, kamu düzenini bozma ihtimali olan bütün gösterileri yasaklaması talimatı verdim''dedi.

''Yasak kararının özellikle şiddet, gerilim ve toplumda ikilik yaratmayı hedefleyen grupları hedef aldığını'' kaydeden Cazeneuve, ''kentte gerilim tamamen ortadan kalkana kadar yasak kararının sürebileceğini'' ifade etti.

Almanya'daki Müslüman ve göçmen karşıtı Pediga hareketinin Fransız kolu, bu hafta sığınmacılar aleyhine kentte bir gösteri yapmayı planlıyordu. Calais, sığınmacıların elverişsiz yaşam koşullarını protesto eden genelde sol eğilimli derneklerin de gösterilerine sık sık sahne oluyor.

Calais kentinde çoğu Suriye, Irak, Eritre ve Afganistan'dan gelen 4 binin üzerinde sığınmacı yaşıyor. Calais, İngiltere'ye geçmek isteyen sığınmacılar için önemli bir ''çıkışı yolu'' olarak görülüyor. Fransa, kentteki sığınmacıların yaşadığı kampların gayriinsani koşulları yüzünden uzun zamandır Avrupalı insan hakları derneklerinin ve sivil toplum örgütlerini sert tepkisini üzerine çekiyor.

AA

Etiketler :

HABERE YORUM KAT