1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Fransa: Esed'in Düzenlendiği 'Genel Seçimler' Göstermelik
Fransa: Esed'in Düzenlendiği 'Genel Seçimler' Göstermelik

Fransa: Esed'in Düzenlendiği 'Genel Seçimler' Göstermelik

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nadal, Suriye'de Esed rejiminin düzenlediği seçimin “göstermelik” olduğunu, gerçek seçimlerin ancak siyasî geçiş döneminden sonra gerçekleşeceğini söyledi.

A+A-

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Romain Nadal, Suriye'de Esed rejiminin düzenlediği seçimi “göstermelik” olarak niteledi ve gerçek seçimlerin ancak siyasî geçiş dönemi ve yeni anayasanın kabûlünden sonra düzenlenebileceği uyarısında bulundu.

AA muhabirinin sorusu üzerine konu ile ilgili yazılı açıklama yapan Nadal, “Fransa'ya göre baskıcı Esed rejimi tarafından düzenlenen bu seçim sâdece göstermeliktir.” ifadelerini kullandı.

Bu seçimlerin hiçbir kampanya düzenlenmeden, baskıcı Esed rejiminin denetiminde ve hiçbir uluslararası gözlemciye izin verilmeden gerçekleştiğini belirten Nadal, BM Güvenlik Konseyi kararı uyarınca, sâdece siyasî geçiş dönemi sonrası bu ülkede gerçek seçimlerin düzenlenebileceğini kaydetti.

Milyonlarca Suriyelinin yerlerinden edilmesi dolayısıyla bu seçime katılamayacağını anımsatan Nadal, siyasî geçiş dönemi ile birlikte yeni anayasa hazırlanmadan seçimin düzenlenemeyeceğini vurguladı.

Nadal, Suriye'de gerçek seçimin sâdece “BM gözetiminde ve uluslararası kriterlere uygun olarak şeffaf ve âdil bir şekilde” gerçekleşebileceğini kaydetti.

Romain Nadal, dün yaptığı açıklamada da Suriye'de Esed rejimine bağlı güçlerin Halep ve Doğu Guta'daki saldırılarının “ateşkes”i ve barış görüşmelerini tehdit ettiği uyarısında bulunmuş ve “Esed rejimi ve destekçileri bu saldırılar yüzünden yeni bir insanî kriz ve barış görüşmelerinin başarısız olmasının da sorumlusu olacaktır.” ifadelerini kullanmıştı.

BM ise yine dün yaptığı açıklamada, Esed rejiminin düzenleyeceği “genel seçimler”le ilgilenmedilerini, odak noktalarının Cenevre'deki müzakereleri olduğunu bildirmişti.

AA

HABERE YORUM KAT