1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Fransa Başbakanı Başörtüsünü Üniversitelerde Yasaklamak İstiyormuş!
Fransa Başbakanı Başörtüsünü Üniversitelerde Yasaklamak İstiyormuş!

Fransa Başbakanı Başörtüsünü Üniversitelerde Yasaklamak İstiyormuş!

Fransa Başbakanı Manuel Valls, Fransa'daki üniversitelerde başörtüsünün yasaklanması gerektiğini savundu.

A+A-

Liberation gazetesine açıklamalarda bulunan Fransa Başbakanı Manuel Valls, üniversitelerde başörtüsünün yasaklanmasına ilişkin bir yasanın gündeme gelip gelmeyeceği sorusu üzerine, “Bunu yapmak gerekir. Fakat anayasal kurallar bu yasağı uygulamayı zorlaştırıyor. Yükseköğretimde laiklik kurallarının uygulanması konusunda acımasız olmak gerekir.” ifadelerini kullandı.

Valls'in başörtüsüne ilişkin ifadeleri sonrası tüm siyasî kesimlerden tepkiler gelirken bazı bakanlar da Valls'in görüşüne katılmadıklarını belirtti.

Yükseköğretimden sorumlu bakan Thierry Mandon RTL radyosuna yaptığı açıklamada, “Benim gördüğüm ve rektörlerin paylaştığı kadarıyla üniversitelerde böyle bir problem yok. Başörtüsü Fransa toplumunda yasak değil.” ifadelerini kullandı.

BFM TV kanalına konuşan Milli Eğitim Bakanı Najat Vallaud-Belkacem ise üniversitelerde başörtüsü yasağını desteklemediğini söyledi.

“Fransa’nın Donald Trump’ı”

Fransa, İslamofobi ile Mücadele Derneği (CCIF) Sözcüsü Yaser Louati de tepkisini “Bence Valls, bu, ölçüyü aşan davranışıyla Fransa'nın Donald Trump'ı olmak istediğini gösterdi. Valls, Fransa'daki Müslümanları toplumdan dışlamaya çalışıyor. Çok tehlikeli bir şekilde Müslümanları hedef alıyor.” şeklinde dile getirdi.

AA

HABERE YORUM KAT