1. HABERLER

  2. HABER

  3. Fransa AB'den Askeri Destek İstedi
Fransa AB'den Askeri Destek İstedi

Fransa AB'den Askeri Destek İstedi

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, "Bugün Fransa, Avrupa'nın geriye kalanından yardım ve destek istiyor" dedi.

A+A-

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Fransa'nın AB anlaşmasının toplu savunmayı öngören 42.  maddesinin 7. fıkrası uyarınca diğer AB ülkelerinden askeri destek istediğini belirterek, "Bugün Fransa, bütün Avrupa'nın geriye kalanından yardım ve destek istiyor" dedi.

Mogherini, Brüksel'de gerçekleştirilen AB savunma bakanları toplantısının ardından Fransa Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian ile ortak basın toplantısı düzenledi.

AB savunma bakanlarıyla Paris saldırılarına verilecek tepkiyi görüştüklerini söyleyen Mogherini, "Avrupa bir birlik. Sadece Fransa saldırıya uğramadı, tüm Avrupa saldırıya uğradı. Bu sadece Avrupa medeniyetine değil, bütün medeniyete karşı bir saldırıydı" şeklinde konuştu.

Mogherini, Avrupa'nın birlik halinde durduğunu, uluslararası toplumdan aynı seviyede birlik ve kararlılık beklediğini ifade ederek, "Bugün Fransa, Avrupa'nın geriye kalanından yardım ve destek istiyor" dedi.

Fransa'nın AB'nin Lizbon anlaşmasının toplu savunmayı ilgilendiren maddesi uyarınca diğer AB ülkelerinden destek istediğini belirten Mogherini, "Bugün, AB savunma bakanları oy birliğiyle Fransa'ya tam destek vermeye hazır olduklarını belirtti" diye konuştu.

Toplantıda alınan kararın ardından toplu savunmayla ilgili ilave bir prosedüre gerek olmadığını vurgulayan Mogherini, "Bu yardım ve destek kararı. Ortak çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Fransa Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian da, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın talimatıyla AB anlaşmasının toplu savunmayla ilgili kısmını işlettiğini belirterek, "Toplantıda, tüm üye ülkeler (Paris'teki terör saldırılarından) sadece Fransa'nın değil tüm Avrupa'nın etkilendiğini söylediler. Bu madde tarihte ilk kez hem de oy birliğiyle işleme konuyor. Bu çok önemli" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT