1. HABERLER

  2. HABER

  3. Florida'da Zika Virüsü: 4 İlçede Olağanüstü Hâl İlan Edildi
Florida'da Zika Virüsü: 4 İlçede Olağanüstü Hâl İlan Edildi

Florida'da Zika Virüsü: 4 İlçede Olağanüstü Hâl İlan Edildi

ABD'nin Florida eyaletinde Zika virüsü görülen 4 ilçede “olağanüstü hâl” ilan edildi.

A+A-

Florida Valisi Rick Scott, yaptığı yazılı açıklamada, Zika virüsü görülen ilçelerde “olağanüstü hâl” ilan ettiğini açıkladı.

Florida'da görülen virüsün seyahat bağlantılı olduğunu belirten Scott, eyaletin virüsün yayılma tehlikesine karşı hazır olduğunu belirtti.

Scott, şunları kaydetti:

“Sağlık Müdürlüğü’müz tüm ilçe sağlık merkezleri, hastaneler ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’yle (CDC) iletişim hâlinde olmaya devam edecektir. En iyisini umut etsek de en kötüsüne hazırlı olmak zorunda olduğumuzu biliyoruz.”.

Sivrisinek ısırmasından kaynaklanan herhangi bir Zika virüsü vakasına henüz rastlanmayan ABD'de en son vakalardan birinin Teksas'ın Dallas kentinde cinsel ilişkiyle bulaştığı açıklanmıştı. ABD'deki vakaların tamamına yakınının seyahat bağlantılı olduğu belirtiliyor.

İlk kez 1947 yılında Uganda’nın Zika ormanlarındaki maymunlarda görülen virüs, 2015'in mayıs ayında Brezilya'da sivrisinekler yoluyla yayıldı.

Zika virüsüne yakalanan hamilelerde virüs, bebeğin beyin gelişimini etkileyebiliyor ve doğum sonrasında bebeklerin kafası normalden daha küçük (mikrosefali) kalabiliyor.

AA

HABERE YORUM KAT