1. YAZARLAR

  2. Nuh Gönültaş

  3. Flaş flaş, Karadayı'nın son kaseti çıktı!
Nuh Gönültaş

Nuh Gönültaş

Yazarın Tüm Yazıları >

Flaş flaş, Karadayı'nın son kaseti çıktı!

A+A-

Türkiye için, her ne kadar "Erken kalkan general darbe yapar" diye nitelendirilen Latin Amerika ülkeleri grubundan olmasa da, generallerinin darbeye en hevesli olduğu ülkelerden biridir denilebilir.

Şuna bakın... Neredeyse her dönemde mutlaka darbe heveslileri çıkıyor ordudan.

Madem böyle, öncelikle Türk Ordusu'na subay yetiştiren okullarda subay adaylarına ne tür eğitim veriliyor buna bakmak lazım.

Bu okullara mutlaka el atılmalı ki, darbe yapmaya hevesli subay yerine demokrasiyi içselleştirmiş subaylar yetişsin.

Subay adaylarına "Durumdan görev çıkarma" bilincinin sivil otoriteye karşı çıkma anlamına gelmediğinin öğretilmesi lazım.

Ergenekon davasında ortaya çıkan son gelişmeler gösteriyor ki, eğer zamanın Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök Paşa  AK Parti hükümetini devirmekten yana olsaydı, Ordu içindeki Ergenekoncular hükümeti rahatlıkla devirebileceklerdi.

Hilmi Özkök'ün demokrasiyi içselleştirmiş olması, darbecilere mesafe koyması ve hatta onları engellemeye çalışması sayesinde Türkiye bir kere ve belki de ebediyen "Muz Cumhuriyeti" olmaktan döndü.

Zaten hükümeti devirmeye niyetli generaller Hilmi Özkök'ten yüz bulamadıkları için kendileri Ayışığı, Sarıkız gibi darbe hazırlıklarına başlamışlar.

Ortaya çıkan günlükler ve kasetlerde bu darbeler en ince ayrıntısına kadar anlatılıyor.

Nokta Dergisi'nin kapanmasına yol açan Özden Örnek Paşa'nın "Darbe günlükleri" ile Cumhuriyet Yazarı Mustafa Balbay'ın günlükleri birbirleri ile uyuşuyor, hatta birbirlerini tamamlıyor denilebilir.

Ve 28 Şubat'ın asıl mimarı İsmail Hakkı Karadayı'nın kasetleri...

Ne kadar çok konuşmuş Paşa.

Neredeyse bütün konuştukları da kaydedilmiş.

Bugüne kadar ortaya çıkan dört kasetten sonra dün de Karadayı'nın son kaseti (Beşinci) kaseti ortaya çıktı ki, hükümeti devirdikten sonra kimin Milli Eğitim Bakanı olacağını bile söylüyor.

Kim olacakmış Milli Eğitim Bakanı?

Nur Serter!

Vay vay vay!

"Nur Serter Milli Eğitimi a'dan z'ye değiştirecek. İlk iş şeyi halletmek lazım Milli Eğitimi hemen düzeltmek lazım, Milli Eğitimi a'dan z'ye kadar düzeltmek lazım. İnşallah bu Nur Serter kazanır da, Nur Serter bizim Encümen-i Danişte, onu da sonradan aldık biz kazanır da Milli Eğitim Bakanı olur, üniversitede rektör yardımcısı."

Askerin darbe yapıp Milli Eğitim Bakanlığı'nı Nur Serter gibi birisine vermek istemesi darbecilerin gerçek zihniyetlerini de ortaya koyuyor.

Böyle Paşaları yetiştiren ocağa "Peygamber ocağı" denilmesi bana artık garip gelmeye başladı.

Başka ne diyor Karadayı Paşa!

"Bu halk cahil diyor, cumhurbaşkanını halka seçtirmek çok tehlikeli" diyor. Halkın parasıyla generallik yapıyor ve böyle konuşuyor. Halkı göbeğini kaşıyan adam gibi görüyor.

"Halk cahil, cumhurbaşkanını halkın seçmesi kadar tehlikeli bir şey yok Geçen üst düzey çok üst düzey bir komutanla konuştum, o da diyor ki yani hedefleri belli kesinlikle yani tereddüt etmenin âlemi yok."

"Türkiye" diyor paşa "Daha 25-30 yıl askerin himayesinde gitmeli demokrasi" diyor.

Hayret, askerin himayesindeki bir rejim nasıl demokrasi olarak adlandırılabiliyor?

Karadayı'nın dün çıkan yeni kasetinde darbeci generallerin CHP ile birlikte çalıştıkları, CHP'nin darbecilere göre tavır aldığı da ortaya çıkıyor.

"Hemen Onur (Öymen) Bey'e söyledim gerekirse yargıya mı müracaat edecekler böyle şey olur mu? Bülent Tanla bana bildiri metnini okudu. Asker müdahale etmesi lazım bugün sabah geldi yaa şeyy Bülent Tanla, orduevinde oturduk biraz 1 saat 1,5 saat kadar bugün yarın şey yayınlayacak, bildiri yayınlayacak, şeyini falan okudu metnini şimdi şeye gidiyor, ne yapın edin asker katılsın istemiyorum ama şu var hatta ben söyledim. Çünkü öyle bir haber aldım. Bende söylemiştim bunların istemediği bir şeye hayır hayır derseniz adam balkondan düşüyor tek eliyle tutunmuş kurtarması yok eğer buna yardım etmezsen bu adamı çıkartmazsan hain olursun vatan haini olursun, adam tek ülke bu vaziyete gelirse asker müdahale etmesi lazım. Tabii bunlar gene böyle şeyler yaparlarsa asker bugün dur der. Demesi lazım yavv. Biz nasıl dedik adamlara. (28 Şubat'ı kastediyor) O bakımdan şimdi diğer partilerde kamuoyunda bir şey var. Halk Partisi daha ağırlık basacak falan diye, iki parti birleşmiş, ama bunun içinde çok uğraştım. İki parti birleşmiş, Halk Partisi yalnız son aldıkları o bir iki tane şey bir iki tane adam almışlar İsmail Amasyalı bilmem ne falan olmaz bunlar. Bu seçimleri 4 parti girer benim hedefim, şey 4 parti girer bunların benim istediğim, Cumhuriyet Halk Partisi'nin başkanlığında bir koalisyon. O takdirde şartlar çok değişir..."

Aslan paşam. Siyaseti nasıl da dizayn ediyor kendi kafasına göre.

Halk ne der, Meclis ne der hiç umurunda değil.

Zaten 28 Şubat Darbesi'nin mimarı kendisi, Çevik Bir'in arkasındaki adam.

CHP'yle nasıl da ortak çalışmışlar, görüyorsunuz değil mi?

Ne diyorsunuz Deniz Baykal. Ayıp değil mi bu yaptığınız.

Ne ayıbı, cinayettir bu!

CHP'nin bu kasetten sonra "Demokrasi" kelimesini asla ağzına almaması lazım. Her şeye rağmen yine ağızlarına alırlarsa bu kaseti onlara yedirmek lazım!

BUGÜN

YAZIYA YORUM KAT