1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. FKÖ Yanlısı Gruplar Rejimle İşbirliği Yapacak
FKÖ Yanlısı Gruplar Rejimle İşbirliği Yapacak

FKÖ Yanlısı Gruplar Rejimle İşbirliği Yapacak

Suriye'deki FKÖ yanlısı gruplar, Esed rejimiyle işbirliği yapma kararı aldı.

A+A-

Şam’da bulunan ve FKÖ ve İran yanlısı 14 bileşenden oluşan Filistinli grup, IŞİD’i bölgeden çıkarmak için rejimin düzenleyeceği askeri saldırıları desteklediğini açıkladı.

2011'den bu yana Esed rejimine yakın duran grupların Şam’da düzenlediği toplantıdan sonra açıklama Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) yetkilisi Ahmet Mecdelani’den geldi. Mecdelani, Filistinli grupların rejimin Esed rejiminin saldırılarını desteklediğini ifade etti.

FKÖ yetkilisi, “Filistinli gruplar, rejimin Yermuk kampına yönelik düzenleyeceği askeri operasyonu destekleyecek. İki taraf arasında ortaklık prensibinde düzenlenecek operasyonun önceliği sivillerin korunması olacak” dedi. Mecdelani, işbirliğinin kalıcı olması konusunda anlaştıklarını belirtti.

Mecdelani, kampın içinde veya etrafında varlığı güçlü olan Filistinli grupların rejimle ortak bir kriz masasında olacağını söyledi.

Mecdelani’ye göre, Filistinli güçler, Yermuk kampını IŞİD'den temizlemek için rejimle koordinasyon yürütecek.

Yetkililer, bu kararların Yermuk kampının içindeki Filistinli gruplarla paylaşılıp paylaşılmadığı konusunda ise bilgi vermedi.

Kampa saldırı başlatan IŞİD ile savaşan Eknaf Beytul Makdis grubu ise toplantıda yer almadı. Bu grup rejime karşı savaşıyordu..

FKÖ ve İran yanlısı gruplar intifadanın başladığı 2011'den bu yana Esed rejimi beraber hareket ediyordu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum