1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. “Fırat Kalkanı, Türkmenlere Nefes Aldırdı”
“Fırat Kalkanı, Türkmenlere Nefes Aldırdı”

“Fırat Kalkanı, Türkmenlere Nefes Aldırdı”

Suriye Türkmenleri Derneği Başkanı Dede, “Fırat Kalkanı” isimli operasyon ile bölgedeki Türkmenlerin de rahat bir nefes aldığını söyledi.

A+A-

Suriye’deki savaş nedeniyle Türkiye'de yaşayan Suriye Türkmenleri Derneği Başkanı Ekrem Dede, AA muhabirine yaptığı açıklamada, TSK Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetleri’nce, Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde IŞİD'e yönelik başlatılan operasyonun başarılı bir şekilde sürdüğünü belirtti.

Başta Cerablus olmak üzere bazı yerleşim bölgelerinin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarının kontrolüne geçtiğini sevinçle öğrendiklerini ifade eden Dede, operasyon sayesinde bölgedeki Türkmenlerin de rahat bir nefes aldığını vurguladı.

TSK’nın desteği sayesinde bölge halkının kayıp vermeden özgürlüğünü elde ettiğini vurgulayan Dede, “Bu harekât en çok PYD, IŞİD ve Esed rejimini rahatsız ediyor. Onların hepsi bir odağa hizmet ediyor, üçü birlikte çalışıyor. Türkmenlerin özgürlüğüne kavuşmasını istemiyorlar.” ifadesini kullandı.

“Türkmenlerin Kurtuluş Savaşı”

“Fırat Kalkanı” isimli operasyonunun ikinci gününün tamamlandığını ve bölgedeki Türkmenlerin rahat bir nefes almaya başladığını anlatan Dede, “Türkiye askeri, kurtuluş savaşımızda bize yardım ediyor, hürriyetimize kavuşmamıza destek oluyor. Cerablus tek bir sivilin bile burnu kanamadan IŞİD'den ve PYD'den temizlendi.” dedi.

TSK ve ÖSO birliklerinin iş birliğinde bölgede asayişin sağlanmaya başladığını, üstelik bunlar yapılırken hiçbir canlıya zarar verilmediğini vurgulayan Dede, şunları kaydetti:

“PYD, Menbiç'i ele geçirdiğinde 6 bin kişinin ölümüne neden olmuş, her tarafı talan etmişti. Bir ay sürdü PYD'nin bölgedeki zulümleri ama şimdi bakarsak iki gün sonra bir kişinin burnu kanamamış, asayiş temin edilmiştir. Sivil halk kendi evine dönmeye başladı. Türkiye askerine çok minnettarız, teşekkür ediyoruz.”.

HABERE YORUM KAT