1. HABERLER

  2. HABER

  3. Fırat Haber Ajansı: Gösteriler Ergenekon’un İnsiyatifinde
Fırat Haber Ajansı: Gösteriler Ergenekon’un İnsiyatifinde

Fırat Haber Ajansı: Gösteriler Ergenekon’un İnsiyatifinde

Fırat Haber Ajansı’nın “Gösterilerde Ergenekon var” yorumu Ergenekoncuların karargahı OdaTV’yi çıldırttı. CHP ve Gülen cemaatinin de eleştirildiği yorumlarda PKK’lı gençler uyarıldı.

A+A-

Fırat Haber Ajansı’nın “Gösterilerde Ergenekon var” yorumu Ergenekoncuların karargahı OdaTV’yi çıldırttı. CHP ve Gülen cemaatinin de eleştirildiği yorumlarda PKK’lı gençler uyarıldı.

İşte OdaTV’nin konuyla ilgili haberi: 

PKK'ya yakın Fırat Haber Ajansı'nda Cahit Mervan imzalı yayınlanan analizde Gezi Parkı'yla başlayan ve tüm Türkiye'ye yayılan direniş Ergenekon, CHP ve Gülen cemaatinin inisiyatifinde olmakla suçlandı.

BDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in Gezi Direnişi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüştüğü sırada PKK sitesinde yayınlanan analiz, "‘İsyanın’ inisiyatifi demokrasi güçlerinin ve Kürt siyasi hareketinin dışına çıkmıştır. Bir bütün olmasa da ‘ayaklanma’ AKP iktidarıyla gizli ve açık iktidar savaşları yürüten güçlerin ‘öncülüğünde’ devam etmektedir." sözleriyle esasında Sırrı Süreyya'nın Gezi Parkı'yla başlayan direnişi temsil edemeyeceğini de kabul etmiş oldu.

Mervan imzalı analizde "Her şeyden önce Gezi Parkı’nda başlayan ve son derece meşru olan direniş garip bir şekilde hiçbir koşulda yan yana gelmeleri mümkün olmayan güçleri aynı anda harekete geçirdi. Dahası haklı ve meşru talepler etrafında harekete geçen milyonlar öncüsüz ve örgütsüz olunca AKP hükümetiyle iktidar kavgasında pozisyon almak isteyen güçleri bir anda umutlandırdı. Bu güçlerin başında da Ergenekoncu güçler, CHP ve Gülen Cemaati gelmekte. Yitip giden iktidar hayalleri, darbecilik arzuları tekrardan canlanınca, meşru ve haklı direnişinin üzerine en az AKP kadar demokrasi karşıtı olan bu güçlerin gölgesi düştü. Haklı ve meşru direniş farklı iktidar oyunlarının neredeyse bir parçası haline geldi veya gelmek üzere." ifadeleri kullanıldıktan sonra "Görünen o ki ‘isyanın’ inisiyatifi demokrasi güçlerinin ve Kürt siyasi hareketinin dışına çıkmıştır. Bir bütün olmasa da ‘ayaklanma’ AKP iktidarıyla gizli ve açık iktidar savaşları yürüten güçlerin ‘öncülüğünde’ devam etmektedir. Ve haklı ve meşru hedeflerinin dışına çıkmakla yüz yüze kalmıştır. Direnişte birlikte ortaya çıkan kalpaklı Atatürk posterleri, Türk bayrakları ona ister istemez yer yer ırkçı ve gerici bir karakter kazandırmıştır. Demokrasi ve özgürlük taleplerinin üzerine ırkçı ve faşizan sembol ve sloganların gölgesi düşmüştür" denildi.

"HÜKÜMET İSTİFA" DEMEK YANLIŞ

Eylemcilerin en çok kullandığı "hükümet istifa" sloganıysa şu ifadelerle eleştirildi:

"Kaldı ki ‘hükümet istifa’ talepleri de bu güçlerin ortaya attığı ve ileri sürdüğü bir slogandır. Şuan itibariyle demokrasi güçleri açısından hiçbir manası da yoktur. Gördüğümüz kadarıyla Kürdistan Özgürlük Hareketi’nin kısa ve orta vadeli talepleri ararsında ‘hükümet istifa’ diye bir talep yoktur. Ne var peki? Daha çok demokrasi ve özgürlük var. Çünkü burada esas olan hükümetin istifa edip yerine, onun siyam ikizi olan CHP-Ergenekon ittifakının veya Gülencilerin daha çok iktidara yerleşmesi değildir."

Analizde yer yer eylemlere BDP'ye düşen görev şöyle anlatıldı:

"Bu nedenle Gezi Direnişi ile birlikte daha çok statükocu güçlerin ‘hükümet istifa’ diye bağırmalarına Kürtlerin ve demokrasi güçlerinin vereceği bir pirim olmamalıdır.  Hızla, çekilmek istenen bu çemberin dışına çıkmak, direnişin öncüsü olmak,  bu haklı ve meşru direnişi CHP-Ergenekoncu ve Gülencilerin manipüle edeceği bir eylem olmaktan çıkarmak demokrasi ve Kürt hareketinin önünde duran en önemli tarihsel görevdir."

HABERE YORUM KAT