1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistinliler Tel Aviv'de Yıkımları Protesto Etti
Filistinliler Tel Aviv'de Yıkımları Protesto Etti

Filistinliler Tel Aviv'de Yıkımları Protesto Etti

İşgal atındaki topraklarda yaşayan Filistinliler, Siyonist İsrail'in "ruhsatsız" oldukları iddiasıyla Araplara ait evleri yıkması olaylarının artmasını Tel Aviv’de düzenledikleri gösteriyle protesto etti.

A+A-

Filistin bayrakları taşıyan yüzlerce kişi, Tel Aviv’deki İzak Rabin Meydanı'nda bir araya geldi. Siyonist İsrail’in, ‘ruhsatsız olduğu’ gerekçesiyle Araplara ait evleri yıkmasını protesto eden Filistinliler, bu uygulamayı kınayan pankartlar açtı.

‘İsrail’in Arap Vatandaşlarını Takip Etme Komisyonu’nun çağrısı ile düzenlenen gösteriye, Siyonist İsrail meclisi Knesset’te bulunan Arap partileri de destek verdi.

Rabin meydanında toplanan Filistinli protestocular, Siyonist İsrail’e, "Arapların evlerini yıkma" politikalarına son vermesi çağrısında bulundu. Ev yıkımlarının bu şekilde devam etmesi halinde önümüzdeki yıllarda Araplara ait on binlerce evin yıkılmış olacağını belirten protestocular, İsrail’in yıktığı her evin yerine bir yenisini inşa edeceklerini söyledi.

Esnaf kepenk kapattı

Siyonist İsrail'in "ruhsatsız" oldukları iddiasıyla Araplara ait evleri yıkmasını protesto eden Filistinli esnaf da kepenk kapattı. Negev, Kefr Kenna, Celil ve Dahmeş köylerinde Filistinlilere ait evlerin yıkılmasını protesto eden öğrenci ve öğretmenler de Filistinlilerin yaşadığı bölgelerde dersleri boykot etti.

Siyonist İsrail'in 8,5 milyonluk nüfusunun yaklaşık 2 milyonu, 1948 yılındaki savaş ve işgale rağmen yurtlarında kalarak vatandaşlığı olan Filistinlilerden oluşuyor. Tel Aviv yönetimi, İsrail vatandaşlığı alan söz konusu Filistinlileri "İsrailli Araplar" diye tanımlıyor.

Filistinliler ise İsrail'i işgalci olarak gördükleri için bu bölgeyi "1948 toprakları" olarak nitelendiriyor.

Siyonist İsrail’in ‘Ruhsatsız Yapıları Denetleme Birimi’, işgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria’nın yanı sıra, İsrail vatandaşı Arapların yaşadığı yerlerde de sık sık ev yıkımları gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz günlerde İsrail güçleri, Negev, Kefr Kenna, Celil ve Dahmeş köylerinde Filistinlilere ait evleri yıkmıştı.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT