1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistinli Yazardan Ağlatan Yazı
Filistinli Yazardan Ağlatan Yazı

Filistinli Yazardan Ağlatan Yazı

Ömer Gıreyb adlı Filistinli gazeteci köşesinde duygu yüklü satırlar kaleme aldı.

A+A-

Filistinli gazeteci yürek burkan bir makale yayınladı.'Neden Gazze'de çocuk yapmamalı?

İsrail ordusunun hafta sonunda vurduğu Şuaciye'deki katliama ve çocuk ölümlerine tanık olan Filistinli gazeteci Ömer Gıreyb, 'The Electronic Intifad-Elektronik İntifada' isimli internet sitesinde bir makale kaleme aldı. “Biz Filistinliler ne zaman insan yerine konacağız? Çocuklarımız ne zaman insan haklarına kavuşacak ve güvende olacak?” diye soran Filistinli gazetecinin yazısı, Gazze'de yaşayan çocukların dramını gözler önüne serdi.

İşte o yazıdan satırbaşları...

BÖYLE BİR DÜNYAYA ÇOCUK GETİRMEYECEĞİM

“(...) Her şey cumartesi günü başladı... Bombardıman hiç durmadı. Hepsini evden duyuyordum. Patlamaları sayamamaya başlamıştım... O geceyi tarif edecek söz bulamıyorum. Şuaciye yanarken, Gazze bir alev topu gibi görünüyordu... Yıkımın fotoğrafları ancak sabah ortaya çıktı. Ama asıl acı verici olan ve nefesimi kesen şey, çocuklarının cansız bedenlerini taşıyan ebeveynlerin fotoğraflarıydı. Çocuğunun cansız bedenini kollarında taşıyan bir babanın yaşadığı yıkımı hayal edebiliyor musunuz? Çocuğunu koruyamadığı için yaşadığı utanç ve suçluluk duygusunu? İşte o an asla çocuk sahibi olmamaya karar verdim. Böyle bir dünyaya çocuk getirmeyeceğim. Çocuklarımın ölümüne seyirci kalmayacağım... Nasıl bir dünya komple bir bölge ve içerisindeki insanların yok edilmesini 'meşru müdafaa' olarak düşünebilir? Çocuklar nasıl 'terörist' ve 'militan' sayılabilir? ”

ÇOCUKLARI UYKU İLACI İLE UYUTMAYA ÇALIŞIYORLAR

Gece-gündüz saldırıların devam ettiği Gazze'de anneler, bomba sesleri altında korkudan uyuyamayan çocuklarını uyku ilacıyla uyutmaya çalışıyor. 29 yaşındaki anne Muna Rıdvan, bomba sesleriyle titreyen 7 yaşındaki kızı Ravan'ın “Eğer uyursak İsrail uçaklarının attığı füzelerden kaçamayız. Çabucak ölürüz” diyerek uyumayı reddettiğini söylüyor.

Haber7

HABERE YORUM KAT