1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistinli Yazara Suriye’de Esed İşkencesi
Filistinli Yazara Suriye’de Esed İşkencesi

Filistinli Yazara Suriye’de Esed İşkencesi

Filistin asıllı yazar Salame Kaile evinde bulunan broşürlerdeki slogan nedeniyle Suriye’de işkence gördüğünü anlattı.

A+A-

“Filistin’in özgürlüğü için Esed devrilmeli” 

Suriye yönetimi BM gözlemci heyetinin ülkedeki çalışmalarına rağmen rejim muhaliflerine yönelik baskısını sürdürüyor.

Esed rejimi son olarak Filistin asıllı Marksist aydın ve gazeteci Salame Kaile’yi sınır dışı etti.

Taraf’ta yer alan habere göre 31 yıldır Suriye’de yaşayan Salame Kaile, üç hafta tutuklu kaldığı sürece işkenceye maruz kaldığını söyleyerek, vücudundaki dayak izlerini Uluslararası Af Örgütü’ne gösterdi.

Kaile 24 nisanda evine baskın düzenlendikten sonra yaka paça, sık sık Suriye’nin JİTEM’i olarak nitelenen Hava Kuvvetleri İstihbaratı’nın bir merkezine götürüldüğünü anlattı. Yaşadıklarını Al Arabiya ile paylaşan Kaile “Evimde buldukları, üzerlerinde El Yasari (solcu) yazan broşürler yüzünden beni çok sert bir şekilde sorguladılar. Broşürleri ben basmamıştım. Onları her şeyden çok öfkelendiren, broşürdeki ‘Filistin’in özgür olması için Suriye rejimi devrilmeli’ sloganıydı. Bu da çok ağır bir şekilde dövülmeme sebep oldu” dedi. Kaile, görevlilerin ilaç almasına dahi izin vermediğini söyledi.

Batı Şeria doğumlu Ürdün vatandaşı Kaile, Suriye solunun en önemli aydınlarından biri. Ortadoğu’da Marksizm ve Arap milliyetçiliği üzerine sayısız kitabı ve makalesi bulunan 57 yaşındaki Kaile, 1991 yılında Komünist Parti üyesi olduğu için dokuz yıl hapis cezasına mahkûm olmuştu.

***

Konuştuğu İçin Bir Muhalif İdam Edildi

Bu arada ayaklanmaların başladığı 15 aydan bu yana ilk kez bir muhalif -resmi olarak- aktivist idama mahkûm edildi. Dera’da insani durumun korkunç olduğunu söylediği Al Jazeera mülakatının ardından tutuklanan Muhammed Abdülmevla El Hariri, “Dış unsurlarla temasta bulunmak ve vatana ihanetle” suçlandı.

HABERE YORUM KAT

2 Yorum