Filistinli Tutsaklar Açlık Grevini Durdurdu

25.06.2014 12:53
Filistinli Tutsaklar Açlık Grevini Durdurdu
Filistinli tutuklular, 63 gündür sürdürdükleri açlık grevini sonlandırdı.

İsrail hapishanelerindeki Filistinli "idari tutukluların", hapishaneler idaresiyle yaptıkları anlaşma gereği 63 gün önce başladıkları açlık grevini durdurdukları bildirildi.

Ahrar Esirler ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi Müdürü Fuad el-Hafeş, "İdari tutuklular, hapishaneler idaresiyle yaptıkları anlaşma sonucu grevlerini durdurdu" dedi.

Hafeş, hapishaneler idaresi ile tutuklular arasında yapılan anlaşmanın içeriğine ilişkin bilgilendirilmediklerini kaydetti.

Tutuklular dosyasıyla ilgilenen avukat Eşref Ebu Senine de açlık grevi sebebiyle tedavi gören tutukluların hastaneden çıktıktan sonra anlaşmaya ilişkin detaylı bilgi vereceklerini belirtti.

İsrail güvenlik birimleri, gizli güvenlik bilgilerine dayanarak "idari tutuklama" adı altında Filistinlileri 1 ila 6 ay arasında alıkoyabiliyor. Tutuklunun İsrail güvenliği için tehlike teşkil ettiğine karar verilmesi halinde ise askeri hakim, suç isnadında bulunmadan tutukluluk süresini 5 seneye kadar uzatabiliyor.

İsrail hapishanelerindeki 200 Filistinli, söz konusu uygulamayı protesto için 24 Nisan'dan bu yana açlık grevi yapıyordu.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim