Filistinli Gençlerden Üçüncü İntifada Çağrısı

28.09.2013 13:10
Filistinli Gençlerden Üçüncü İntifada Çağrısı
Filistinli gençler 2. intifadanın 13. yıl dönümünde üçüncü intifada çağrısı yaptılar.

28 Eylül 2000 tarihi, 1987 yılında başlayan ve gittikçe zayıflayan ilk intifadanın ardından Filistinli gençlerin başlattığı ikinci intifadayı hatırlatıyor.

Siyonist katil ve cani, Sabra ve Şatilla kasabı Ariel Şaron'un üç binden fazla asker ve polisin himayesinde Mescidi Aksa'yı basıp kirletmesi üzerine Batı Yaka ve Gazze halkının başlattığı halk ayaklanması çok geçmeden silahlı direnişe dönüşmüştü.

İkinci intifadanın yıldönümünü andığımız bugünlerde Filistin'in şartları, birinci intifadanın başladığı 1987 ve ikinci intifadanın başladığı 2000 tarihlerindeki durumdan pek farklı  değil. İşgal rejimi liderlerinin Mescidi Aksa'yı bölmek için Yahudi yerleşimcileri Mescidi Aksa'ya baskın düzenlemeye teşvik etmeleri, Kudüs ve Mescidi Aksa'nın maruz kaldığı
saldırılar, işgal ordusuyla Yahudi yerleşimcilerin sürekli Filistin halkına saldırmaları, mal ve canlarına zarar vermeleri, Yahudi yerleşim birimlerinin sürekli artması ve düşmanla başlatılan müzakerelere rağmen siyasi ufkun oldukça belirsiz olması nedeniyle Filistin  halkı büyük bir baskı altında.

İkinci intifadanın yıldönümünde Filistin halkına çağrıda bulunan Filistin İntifada Koalisyonu bugünü üçüncü intifadanın başlangıç tarihi olarak ilan etti.

Bugün başlatacakları intifadanın Filistin'deki bütün kesimler tarafından desteklendiğini, seslerini duyurmak için Batı Yaka,Gazze ve Kudüs'te harekete geçeceklerini ifade etti.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim