1. YAZARLAR

  2. Osman Atalay

  3. Filistinli Esirler Açlık Grevinde
Osman Atalay

Osman Atalay

Yazarın Tüm Yazıları >

Filistinli Esirler Açlık Grevinde

A+A-

Filistin halkı 17 Nisan gününü Filistin Esirler Günü olarak andılar. İsrail hapishanelerinde bulunan binlerce tutuklu açlık grevine girdi. Bu gün Filistin halkının  %25 i İsrail işgal devletinin hapishanelerinde insanlık dışı şartlar altında tutuklu bulunmaktadır.

Filistinli esirler hapishane şartlarını, gözaltı, tecrit, hücre hapsini protesto etmek amacı ile açlık grevi başlattılar. Filistin şehirlerinin her yanında ve tüm dünyada yaşayan Filistinliler de Esirler Günü dolayısı ile tutuklulara destek vermek amacı ile gösteriler ve oturma eylemleri yaptılar. İsrail hapishanelerinde 1200 Filistinli açlık grevine başladı.3200 esir ise kendilerine verilen yemekleri iade ederek Esirler Günü ne destek verdiği öğrenildi.

Bu gün İsrail İşgal yönetiminin hapishanelerinde 4700 tutuklu var. Aralarında Filistin Millet Meclisi Başkanı Prf. Dr. Aziz Dweek ve 27 milletvekili de bulunuyor.

Mahkeme kararı olmadan tutuklu sayısı 320 kişi(24 milletvekili)-5 Bayan-185 çocuk, Kudüs ten 161 tutuklu-1948 işgal edilen topraklardan102-Gazze den 459 kişi tutuklu.

Ömür boyu müebbet 526 kişi,20 yıldan fazla mahkum sayısı ise 522 kişi. Bu insanlar her türlü sağlık hizmetlerinden mahrumlar, içlerinde yıllarca ameliyat olması gerektiği halde tedavi edilemeyen hastalar var. Kasıtlı ihmalden dolayı görme, işitme kol ve bacaklarını kaybeden birçok esir sağlık sorunu nedeni ile ölüme terk edilmiş vaziyette.

Filistinli esirler yaşadığı olumsuz şartları dünyaya duyurmak amacı ile bu açlık grevini başlattılar ve Açlık Grevinin amaçlarını 9 madde ile duyurdular.

1-Gazze li esirlerin yıllardır mahrum kaldıkları aile ziyaretlerine kavuşmaları.

2-İzolasyon ve tecrit uygulamasını ortadan kaldırmak.

3-Gece ve çırılçıplak tekrarlanan teftiş uygulamalarını durdurmak.

4-Mahkeme kararı olmadan idari tutukluluk durumlarını uzatmayı durdurmak.

5-Avukatlarla görüşme yasaklarını iptal etmek.

6-Yüksek para cezalarını iptal etmek.

7-TV seyretme ve aileler ile telefon görüşme haklarına kavuşmak.

8-Tedavi olma hakkı elde etmek.

9-Eğitim tamamlama hakkı elde etmek.

Filistinli mahkumların dünyaya duyurmak istedikleri 9 madde, İnsan Hakları ihlallerinin yaşandığı bu duruma karşı bir şeyler yapabilecek olanlara adeta bir rica, temenni ya da çığlık niteliğinde. Uluslararası İnsan Hakları Örgütleri-BM- Filistin de hapishaneler ve gözaltılar ile ilgili maalesef ciddi bir çalışma yapmamaktadır. İslam dünyası kamuoyu ise Filistin sorununa genelde İsrail'in katliamları ile paralel bir ilgi odaklanması yaşıyor. Filistin halkının günlük sosyal, eğitim, ticaret ve güvenlik sorunu maalesef İslam dünyası sivil toplum kuruluşlarını çok fazla ilgilendirmemektedir. İİT İslam İşbirliği Teşkilatı’nın inşallah bu konuyu  gündemine almasını temenni ediyoruz..

YENİ AKİT 

YAZIYA YORUM KAT