1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistinli Çocuklar İşlenen Suçları Gözler Önüne Seriyor
Filistinli Çocuklar İşlenen Suçları Gözler Önüne Seriyor

Filistinli Çocuklar İşlenen Suçları Gözler Önüne Seriyor

Gazze'nin yüreği acıyla dolan çocukları, kameralarıyla İsrail'in harap ettiği evler arasında dolaşarak, yaşıtlarına karşı işlenen suçları gözler önüne sermeye çalışıyor.

A+A-

Gazze'nin yüreği acıyla dolan çocukları, kameralarıyla İsrail'in harap ettiği evler arasında dolaşarak, yaşıtlarına karşı işlenen suçları gözler önüne sermeye çalışıyor.

İsrail'in saldırıları sırasında çocuklara karşı işlediği suçları belgelemeye çalışan minik araştırmacılar, ellerinde kağıt, kalem ve kameralarıyla yıkık evler arasında iz sürüyor.

AA muhabirine konuşan Küçük Gazeteciler Kulübü'nden 11 yaşındaki Duha Gassan, İsrail'in saldırılarının ardından bıraktığı yıkımı ve verdiği zararı belgelemek istediğini, daha sonra hazırladıkları bu belge ve raporları uluslararası kurumlara ileteceklerini belirtti.

Gassan, "İşgalcilerin, çocuklara yaptıklarını göstermek için elimden geleni yapacağım. Yaşıtlarımdan çok acıklı hikayeler duydum. Bunları uluslararası hukuk kurumlarına aktaracağım. Çocukların İsrail'den hakkını almasını istiyorum" dedi.

Bir başka Filistinli Nur Rıdvan ise "İsrail'in saldırıları sırasında hastanelerde, sığınma yerlerinde, yıkılan evlerin aralarında dolaştık. Çocukları dinleyerek yaklaşık 150 kişiden İsrail'in suçlarıyla ilgili görüş aldık. Daha önceki saldırılarda da fotoğraf, görüntü ve belgeler uluslararası mahkemelere, hukuk kurumlarına sunulmuştu" diye konuştu.

Nur, ayrıca kısa metrajlı belgesel filmleri çektiklerini, belgesellerde Filistinli çocukların yaşadığı acıları anlattıklarını dile getirdi.

Seca Rıdvan ise "Küçük de olsak işgalcilerin hakkımızı hukukumuzu ihlal etmesine göz yummayacağız, bunları ortaya çıkması için çalışacağız" ifadelerini kullandı.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Daha sonra orduyu karadan geri çekerek hava saldırılarını sürdüren İsrail, 26 Ağustos'ta, Mısır'ın arabuluculuğundaki görüşmelerde varılan ateşkesle saldırılarına son vermişti.

İsrail'in 51 gün süren saldırılarında 2 bin 156 kişi hayatını kaybederken, 11 binden fazla kişi yaralandı, 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılırken, binlerce bina da zarar gördü.

HABERE YORUM KAT