1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistinli Alim Dr. Ömer el-Eşkar Vefat Etti
Filistinli Alim Dr. Ömer el-Eşkar Vefat Etti

Filistinli Alim Dr. Ömer el-Eşkar Vefat Etti

Filistin'in ileri gelen âlimlerinden Dr. Ömer el-Eşkar kendisini uzun süre uğraştıran hastalıktan sonra, Ramazan'ın son on günü içinde yer alan bir Cuma günü hayata veda etti.

A+A-

Filistin İslâmî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim üyesi İzzet er-Reşak, Şeyh Ömer el-Eşkar'ın vefatı münasebetiyle yayınladığı taziye mesajında el-Eşkar'ın Hamas'ın kurucularından biri ve bu hareketin önderi olduğunu hatırlatarak "o bizim büyüğümüz, hocamız ve üstadımızdı" dedi.

Filistin Dışındaki Filistinli Âlimler Heyeti de Üstad el-Eşkar'ın vefatı münasebetiyle bir taziye mesajı yayınlayarak onun Filistin'in seçkin şahsiyetlerinden ve Filistin Dışındaki Filistinli Âlimler Heyeti'nin de kurucuları arasında yer alan önder şahsiyetlerden olduğunu dile getirdi. Mesajda onun Allah'ın dini ve ümmetinin davası uğrunda yıllarını vermiş örnek bir kişi olduğu ifade edildi.

Ömer Süleyman el-Eşkar 1940 yılında Batı Yaka'nın Nablus vilayetine bağlı Berka köyünde dünyaya gelmişti. İlim adamları yetiştirmiş bir aileye mensuptu. Kardeşi Dr. Muhammed Süleyman el-Eşkar da usuli fıkıh alanında tanınmış bir ilim adamıydı.

Ömer el-Eşkar 16 yaşında yurdundan çıkarak Medineyi Münevvere'ye yerleşti ve lise öğrenimini orada tamamladı. Sonra buradaki İslâm Üniversitesi'nde tahsil gördü. Burada Şeriat Fakültesi'ni bitirdikten sonra Kahire'deki Ezher Üniversitesi'nde yüksek lisans ve doktora öğrenimi aldı. Daha sonra Kuveyt'te Şeriat Fakültesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1990'da buradan Ürdün Üniversitesi Şeriat Fakültesi'ne geçerek orada görev yapmaya başladı. Ardından Zerka Üniversitesi Şeriat Fakültesi dekanlığı yaptı. Burada bir süre görevini sürdürdükten sonra araştırma ve ilmi eser yazmaya vakit ayırmak için ayrıldı. Çok sayıda değerli ilmi eseri yayınlandı. Filistin'deki İslâmî hareketin de öncülerinden olan Ömer el-Eşkar ayrıca çok sayıda sosyal ve kültürel faaliyete öncülük etti, muhtelif ilmî organizasyonların başını çekenlerden oldu.

Yüce Allah'tan kendisine rahmet ve mağfiret diliyoruz. Allah mekânını cennet eylesin.

FEM 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum