1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistinli Ali Devabişe'nin Annesi de Hayatını Kaybetti
Filistinli Ali Devabişe'nin Annesi de Hayatını Kaybetti

Filistinli Ali Devabişe'nin Annesi de Hayatını Kaybetti

Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimcilerin geçen ay Filistinli bir ailenin evini kundaklayarak çıkarttıkları yangınla katlettikleri 18 aylık Ali Devabişe ve babasının ardından, saldırıda yaralanan anne Riham Devabişe de hayatını kaybetti.

A+A-

Filistin’deki Batı Şeria'nın Nablus kentinde Yahudi yerleşimcilerin kundakladığı evde çıkan yangında ağır yaralanan Riham Devabişe, tedavi gördüğü İsrail'in Tel Hashomer Hastanesi'nde pazar gecesi yaşamını yitirdi.

31 Temmuz’daki kundaklamada, 26 yaşındaki Riham Devabişe’nin vücudunun yüzde 80’inde üçüncü derece yanık oluşmuştu.

Devabişe’nin 18 aylık oğlu Ali Devabişe saldırıda yanarak hayatını kaybetmişti. Kocası Saad Devabişe de aynı yangında yaralanmış; kaldırıldığı hastanede 8 gün sonra hayatını kaybetmişti.

Ailenin 4 yaşındaki diğer çocuğu ise hastanede tedavi altında.

İsrail Başbakanı Netanyahu, alışılmışın dışına çıkarak olayı “terör saldırısı” olarak nitelendirmişti.

Filistin yönetimi, Yahudi yerleşimcilerin yakarak katlettiği 18 aylık bebek için Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) başvurmuştu.

"Devam eden işgal ve Yahudi yerleşim yerleri faaliyetlerinin bu tür suçlara yol açtığı”nı vurgulayan Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki, UCM'ye sunulan dosyanın "özelde kundaklama olayları, genelde ise Yahudi yerleşimci terörüyle ilgili detayları içerdiği”ni ifade etti.

Kaynak: Al Jazeera, ajanslar

HABERE YORUM KAT