1. HABERLER

  2. HABER

  3. Filistinli 17 Yaralı Türkiye'ye Getirildi
Filistinli 17 Yaralı Türkiye'ye Getirildi

Filistinli 17 Yaralı Türkiye'ye Getirildi

Türkiye'nin insani yardım amacıyla oluşturduğu hava koridoru sayesinde Gazze'den tahliye edilen 5'i çocuk, 17 yaralı, askeri uçakla İzmir'e getirildi.

A+A-

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, TİKA ve Türk Kızılayı’nın işbirliğiyle yürütülen operasyonda Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı'ndan C-130 tipi askeri uçakla Adnan Menderes Havalimanı'na getirilen 17 yaralı, İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Türkyılmaz tarafından karşıladı. 

Yaralılarla refakatçileri de İzmir'e geldi. 

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerince (UMKE) havalimanında ilk kontrolleri yapılan yaralılar, 112 Acil Sağlık ambulanslarıyla tedavi görecekleri hastanelere sevk edildi. 

Hazırlıklar yapıldı

Vali Toprak, yaptığı açıklamada, Gazze'de yaşanan saldırılarda yaralanan 17 Filistinli'nin, Türkiye Cumhuriyetinin şefkati ve yardımıyla tedavi edilmek üzere İzmir'e getirildiğini söyledi. Toprak, daha önce de 21 Filistinli'nin İzmir'e getirilerek tedavi edildiğini hatırlattı. 17 yaralının 5'inin çocuk, 6'sının kadın olduğunu belirten Toprak, söz konusu kişilerle 16 refakatçinin de Türkiye'ye getirildiğini belirtti.  

Yaralıların tedavisi için her türlü hazırlığın yapıldığını vurgulayan Toprak, pasaport işlemlerinin de uçağın bulunduğu alanda yapılacağını ifade etti.

Toprak, yaralılardan 4'ünün Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesinde, 8'inin İzmir Eğitim Araştırma Hastasinde, 5'inin Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesinde tedavi edileceğini söyledi.

200 Filistinlinin tedavisi sürüyor

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İsrail'in Gazze'ye saldırılarında yaralanan 200 Filistinlinin Türkiye'de tedavisinin sürdüğünü bildirdi.

AFAD'dan yapılan yazılı açıklamada, dün Genelkurmay Başkanlığına ait bir uçakla 17 yaralı Filistinli'nin tedavi için İzmir'e getirilerek, tedavi altına alındığı belirtildi.

İsrail'in saldırılarında yaralanan 200 Filistinlinin de Türkiye'de tedavisinin sürdüğü belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi:

"Gazze'ye yardım edilmesi ve 200 yaralı Filistinlinin tedavilerine Türkiye'de devam ettirilmesi için AFAD, Gazze'ye bir insani yardım hava koridoru açmış ve yardımlar ile transferlerin devamlılığını sağlamak için bir insani hava köprüsü kurmuştu. 

Bugüne kadar, Gazze'den 102 yaralı ve 90 refakatçisi, AFAD koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, TİKA ve Türk Kızılayı'nın gayretleriyle sürdürülen operasyonlar sayesinde Türkiye'ye getirildi." 

Bu arada, tedavisi tamamlanan 7 Filistinlinin de ülkelerine geri döndüğü belirtildi.

AA

HABERE YORUM KAT