1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistin'in UNESCO Üyeliğine Onay
Filistinin UNESCO Üyeliğine Onay

Filistin'in UNESCO Üyeliğine Onay

Birleşmiş Milletler'in Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO, Filistin Özerk Yönetimi'nin üye kabul edilme başvurusuna onay verdi.

31 Ekim 2011 Pazartesi 18:49A+A-

Paris'te 173 üyenin katıldığı oylamada 107 üye Filistin'in üyeliğine destek verirken 14 ülke "Hayır" dedi, 52 ülke de çekimser kaldı.

Sonucun açıklaması ardından pek çok delege ayağa kalkarak, kararı alkışladı. Birbirlerini kutlayanlar oldu.

Oylama sonrası kürsüye gelerek bir açıklama yapan Filistin Yönetimi'nin Dışişleri Bakanı Riyad el Malki, "Bu oylama Filistin halkına yapılan adaletsizliği bir nebze de olsa giderecektir" dedi.

Oylama sonucu, uluslararası hukuk nezdinde Filistin devletinin ilanı anlamına gelmiyor.

Ancak bu girişimlerin arkasındaki desteğin boyutlarını ortaya koyarak, çabalara güç kazandıran bir atılım niteliğinde.

BBC Paris muhabiri David Chazan, kararın çıkarılmasında Arap ülkelerinin belirleyici rol oynadığını söylüyor.

Yükselen güçlerden destek

Oturumda dünyanın yükselen güçleri arasında sayılan

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika (BRICS ülkeleri) Filistin heyetine tam üyelik sağlamaktan yana tavır koydu.

ABD, Kanada ve Almanya ise ret oyu kullandı. Fransa dile getirdiği itirazlara rağmen, girişime destek verirken İngiltere ise çekinser kaldı.

ABD ve İsrail karara tepki gösterdi.

ABD'nin UNESCO nezdindeki daimi temsilcisi David Killion, bu oylamanın 'vakitsiz' ve 'yapıcı olmaktan uzak' olduğunu söyledi.

"Filistin devleti için aradığımız tek hakiki yol doğrudan müzakerelerden geçiyor. Bunun için kestirme bir yol yok." dedi.

ABD oylamadan önce, üyeliğin kabul edilmesi halinde UNESCO'ya sağladığı yıllık 70 milyon dolarlık kaynağı keseceğini duyumuştu.

Bu, kurumun toplam bütçesinin beşte birini kaybetmesi anlamına geliyor.

1990'larda geçirilen bir yasa uyarınca Washington yönetimi, Filistin yönetimini tam üye kabul eden her türlü kuruma finansmanı kesebiliyor.

İsrail dışişleri bakanlığı da oylamayı "Filistinlilerin sahada bir değişim yaratmayacak ancak bir barış anlaşması olasılığını daha da öteleyecek tek taraflı bir manevrası" olarak niteledi.

Açıklamada "Filistinlilerin girişimi... uluslararası toplumun barış sürecini ilerletme çabalarının reddi noktasına varmaktadır" denildi.

İsrail'in de UNESCO ile işbirliğini gözden geçireceği kaydedildi.

Başvuru Kasım'da Güvenlik Konseyi'nde

Filistinlilerin Eylül ayında yaptığı tam üyelik başvurusu gelecek ay da BM Güvenlik Konseyi’nde oya sunulacak.

ABD ve İsrail bu girişime karşı çıkıyor ve Filistin devletinin ancak müzakereler sonucunda kurulabileceğini, bu girişimin meseleyi oldu bittiye getirmek olacağını savunuyor.

Filistinliler ise yıllardır devam eden müzakerelerin sonuç getirmediğini hatırlatırken, üyelik başvurusunun müzakerelerin devamına engel olmadığına inanıyor.

ABD burada da veto kullanma tehdidinde bulundu.

Bu durumda ise Filistinliler, aynı talebi Genel Kurul'a sunacak.

Filistinlilerin oturumlara halen 'gözlemci' statüsünde katıldığı Genel Kurul'da veto mekanizması olmadığından, kabul şansı daha yüksek görünüyor.

Dün Katar'ın Doha kentinde toplanarak üyelik girişimini görüşen Arap Birliği, başvuru kabul edilmezse hukuki ve siyasi alternatifler arayacağını duyurdu.

Filistinli yetkililer Dünya Ticaret Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü'ne başvuruların da gündemlerinde olduğunu söylüyor.

BBC 

HABERE YORUM KAT