1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistin'e Aylık 100 Milyon Dolar Yardım
Filistine Aylık 100 Milyon Dolar Yardım

Filistin'e Aylık 100 Milyon Dolar Yardım

Katar'ın başkenti Doha'da yapılan iki ayrı toplantıda, Arap ülkeleri Filistin ve Suriye konusunu ele aldı.

A+A-

Arap Birliği'nin, “Arap Barış Planı Komitesi”nin bakanlar düzeyinde yapılan ilk toplantısında Filistin'deki son durum masaya yatırıldı.

Basına kapalı gerçekleşen toplantıya Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir Al Sani'nin yanı sıra Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi ve Arap ülkeleri dışişleri bakanları katıldı.

Filistin'e Her Ay 100 Milyon Dolar

Filistin ile İsrail arasındaki barış sürecinin gidişatı ve atılması gereken adımların görüşüldüğü toplantıda, Arap devletlerinin Filistin'e her ay 100 milyon dolarlık yardım göndermesine karar verildi.
Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir Al Sani ve Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi'nin, kararın iki hafta içerisinde uygulamaya konulması için takipte bulunacağı belirtildi.

İkinci Toplantıda Gündem Suriye

İlk toplantının ardından verilen öğle yemeğinden sonra Suriye'deki son durumun değerlendirildiği Arap Bakanlar Komitesi'nin toplantısı başladı.

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir el-Sani ile Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi gazetecilere toplantıları değerlendirdi.

Konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında, ABD ile Rusya'nın Suriye konusunda ortak tavır alacağına yönelik umutlu olunduğu dile getirildi.

Sani, Cenevre'de ABD ile Rusya arasında, BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi el-Ahdar el-İbrahimi'nin katılımıyla gerçekleştirilen temaslarda ortak bir görüşe varılmasını temenni ettiğini dile getirdi.

Sani, İbrahimi'nin BM'ye üye 5 daimi ülkeyle yaptığı görüşmelerden de ortak bir sonuç çıkmasını ve Esed rejiminin son bulup yerine ulusal uzlaşı hükümetinin kurulmasında anlaşmaya varılmasını umduğunu söyledi.

“Suriye'de Son Aşamaya Gelindi”

Arap Birliği Genel Sekreteri Arabi de Cenevre'de devam eden görüşmelerin, Suriye'de geçiş döneminin başlaması ve tam yetkili bir hükümetin kurulması için 30 Haziran'da yine Cenevre'de düzenlenen toplantının devamı niteliğinde olduğunu belirtti.

Arabi, BM Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyesi 5 ülkenin destekleyeceği bir kararın alınması durumunda, Suriye rejimine artık onu destekleyecek kimsenin kalmadığı mesajının verilmiş olacağını ifade etti.

Muhaliflerle Esed'e bağlı güçler arasındaki çatışmalara da değinen Arabi, ''Çatışmalar artık Şam'da yoğunlaşıyor. Bu da son aşamaya gelindiğini gösteriyor'' dedi.

Toplantının ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde de Suriye lider Beşşar Esed'e, Arap Birliği'nin daha önceki ilgili kararına atıfla, geçiş dönemi sürecini kolaylaştırmak için görevi bırakma çağrısında bulunuldu. (AA)
 

HABERE YORUM KAT