1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistin'de Yıkımın Boyutları Kelimelerle İfade Edilemez
Filistin'de Yıkımın Boyutları Kelimelerle İfade Edilemez

Filistin'de Yıkımın Boyutları Kelimelerle İfade Edilemez

Filistin Başbakanı Hamdallah, "İsrail saldırılarının ardında bıraktığı yıkımın boyutları, kelimelerle ifade edilecek türden değil" dedi.

10 Ekim 2014 Cuma 10:32A+A-

Filistin Başbakanı Rami Hamdallah, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında zarar gören bölgeleri ziyaret etti.

Gazze'ye ilk ziyaretini gerçekleştiren Başbakan Hamdallah ve beraberindeki bakanlar, saldırılarda büyük bölümü yıkılan Şucaiyye Mahallesi'ni gezdi. 

Hamdallah, burada yaptığı açıklamada, Gazzelilerin onurlu bir yaşamı hak ettiklerini belirterek, "İsrail saldırılarının ardında bıraktığı yıkımın boyutları, kelimelerle ifade edilecek türden değil ama müsterih olunuz. Gazze'de imar çalışmaları başlamıştır. Gazze'yi savaştan önceki durumundan daha da iyi hale getirmek için elimizden ne geliyorsa yapacağız" dedi.

Hükümetinin hasar gören evlerin onarımına başladığını, tamamen yıkılan evler için de çalışmalar yapılacağını ifade eden Hamdallah, yakında ticari geçiş kapılarının açılacağını ve inşaat malzemelerinin Gazze'ye gireceğini söyledi.

Hamas ve Fetih arasındaki anlaşmazlıklarla alakalı siyasi durum ile İsrail'in Batı Şeria'daki bakanlara Gazze'yi ziyaret izni vermemesi gibi nedenler dolayısıyla uzlaşıhükümeti, Gazze'deki görevine başlayamamıştı. Hamdallah'ın Gazze'ye düzenlediği bu ilk ziyaret, uzlaşı hükümetinin çalışmaları açısından önem taşıyor. 

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarda, 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.

Filistin Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Ekonomik Konseyi Başkanı Muhammed Eştiye, Gazze'nin yeniden imarı için 7,8 milyar dolara ihtiyaç olduğunu açıklamıştı.

Hamdallah uzlaşı dosyalarını tamamlama çağrısında bulundu

Hamas Siyasi Büro Başkan Yardımcısı İsmail Heniyye, Uzlaşı Hükümeti Başbakanı Rami Hamdallah'ın Gazze ziyaretinin, Hamas ile Fetih arasındaki uzlaşı dosyasının tamamlanması için başlangıç olması çağrısında bulundu.

Gazze'nin batısındaki evinde Hamdallah ve beraberindeki bakanları karşılayan Heniye, Hamdallah'ın ziyaretinin, başta parlamento seçimlerine hazırlık, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) geçici liderliği toplantılarının yapılması gibi uzlaşı dosyalarının tamamlanması için adım olması gerektiğini ifade etti.

Gazze halkının yeniden imar için somut adımlar beklentisi içinde olduğunu ve imar çalışmalarına hemen başlanmasını talep ettiğini belirten Heniye, Filistin kurumlarının tek idare altında toplanması, eski Gazze ve Batı Şeria hükümetlerine bağlı memurlar arasında ayrım yapılmaması çağrısında bulundu.

Heniye ayrıca halkın ihtiyaçlarını yakından takip edebilmeleri için bakanlardan bazılarının Gazze'de oturmalarını önerdi.

Hamdallah ise hükümetin önünde Gazze'nin yeniden imarı gibi önemli bir meselenin bulunduğunu ve imar çalışmalarını takip için komiteler oluşturduklarını belirtti.

BM kararlarını esas alan kapsamlı ve adil bir barış olmadığı, 1967 sınırlarında Filistin devleti kurulmadığı sürece İsrail'le çatışmanın sona ermeyeceğini ifade eden Hamdallah, İsrail'i uzlaşı hükümetini başarısızlığa uğratmaya çalışmakla suçlayarak, "Çalışmalarımızı sürdürdük. Gazze'ye yardımların girebilmesi için uluslararası kuruluşlarla ortak operasyon odası oluşturduk" dedi.

Hamas ve Fetih arasındaki anlaşmazlıklarla alakalı siyasi durum ile İsrail'in Batı Şeria'daki bakanlara Gazze'yi ziyaret izni vermemesi gibi nedenler dolayısıyla uzlaşı hükümeti, Gazze'deki görevine başlayamamıştı. Hamdallah'ın Gazze'ye düzenlediği bu ilk ziyaret, uzlaşı hükümetinin çalışmaları açısından önem taşıyor. 

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün devam eden saldırılarda, 2 bin 157 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi de yaralanmıştı. Saldırılarda 17 bin 200 ev, 73 cami ve 24 okul tamamen yıkılmış, binlerce bina hasar görmüştü.

Filistin Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Ekonomik Konseyi Başkanı Muhammed Eştiye, Gazze'nin yeniden imarı için 7,8 milyar dolara ihtiyaç olduğunu açıklamıştı.

AA

HABERE YORUM KAT