1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistin ve Yemen’de Mursi’ye Destek Eylemi
Filistin ve Yemen’de Mursi’ye Destek Eylemi

Filistin ve Yemen’de Mursi’ye Destek Eylemi

Filistin ve Yemen'de Mursi'ye destek gösterileri düzenlendi.

A+A-

Mısır’da ordunun darbeyle  yönetime el koyması sonucu görevinden uzaklaştırılan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye, Filistin’de  destek gösterisi düzenledi.

Liderliğini Raid Salah'ın yaptığı 1948 Filistin İslami Hareketi tarafından, Celile bölgesinde bulunan Arap kasabası Kefr Kenne'de gerçekleştirilen gösteride, Mısır'da gerçekleştirilen darbe aleyhinde sloganlar atılıp, ülkenin seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye görevinin iade edilmesi istendi.

Burada konuşan 1948 Filistin İslami Hareketi Başkan Yardımcısı Kemal Hatib, "Mısır'da yaşananlar, Arap ülkelerindeki diktatör rejimlerden kurtulmak isteyen herkese yönelik bir darbedir" dedi.

Bu durumu eleştiren Hatib, "Seçimle başa gelmiş ilk Cumhurbaşkanının ordu tarafından görevden alınmasıyla başladığımız noktaya geri döndük" diye konuştu.  

Gösteriye destek veren "Mısır'ı Sevenler" isimli gençlik hareketi adına yapılan açıklamada da Mısır'da "anayasal meşruiyete" destek verildiği ve askeri darbenin kabul edilemeyeceği vurgulandı. Açıklamada, "Mısır halkının, uğruna canlarını feda ederek kazandıkları devrimi koruma çabalarını destekliyoruz. Dış mihrakların desteğiyle eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek yanlıları ve ordunun önayak olmasıyla gerçekleştirilen askeri darbeyi reddediyoruz" denildi.  

1948 Filistin İslami Hareketi, Mısır ordusunun yönetime el koyduğu günden bu yana, "Mısır İçin Darbeye Hayır" adı altında gösteriler düzenliyor.

Yemen'de Destek Gösterisi

Başkent Sana'daki Tağyir (Değişim) Meydanı'nda toplanan göstericiler, Mısır'ın Sana Büyükelçiliği'ne doğru yürüyüşe geçti.

Mursi'ye destek mesajlarının yazılı olduğu pankartlar taşıyan Yemenliler, Mursi'nin görevine iadesini, askeri yönetime derhal son verilmesini talep etti.

AA muhabirine konuşan göstericilerden Mekki el-Mirabi, "Askeri yönetime karşı çıkmak, demokrasi ve özgürlük isteğimizi belirtmek için eylem yapıyoruz. Biz Mursi için değil Mısır için, demokrasi için gösteri düzenliyoruz. Mısır'da ordu, muhalif liderlerle birlikte demokrasiyi kısıtlamaya, ele geçirmeye çalışıyor" dedi.

Mirabi, "Mursi, Mısır'da halkın iradesiyle seçilen ilk cumhurbaşkanı. Darbeye sessiz kalmak, Mısırlıların, ulaşmak için 25 Ocak'ta devrim yaptığı demokrasiye ve özgürlüğe karşı işlenmiş bir suçtur. Ordunun, durum daha da kötüleşmeden meşru cumhurbaşkanını görevine iade etmesi gerekir" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT