"Filistin Toprakları Belgeleniyor"

23.06.2015 11:47
"Filistin Toprakları Belgeleniyor"
YTB Başkanı Bülbül: Filistin toprakları Osmanlı arşivlerine dayanarak belgeleniyor. İsrail Filistin'deki özel ya da kamu arazisi için: 'Bu toprak ya da yer Filistin'in değil.' diyemeyecek, dedi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Kudret Bülbül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistin Platformu'yla Osmanlı Devleti'ndeki Filistin arşivlerini araştırdıklarını ve kayıtları belgelediklerini anlattı.

“İsrail, Hukuk Tanımaz Bir Ülke”

İsrail'in birçok konuda hukuk sınırları içerisinde hareket etmediğini, bu nedenle Filistin'e ilişkin bir arşiv çalışması başlattıklarını belirten Bülbül, şunları kaydetti:

"İsrail, hukuku tanımayan, yer yer ihlal eden, hatta hukuk tanımazlıktan gelen bir ülkedir. İsrail tarafından Filistin'deki pek çok kamu mülkiyeti ya da özel mülkiyete değişik gerekçelerle el konuluyor. 'Tarihte böyle bir köy yok, böyle bir vakıf yok, böyle bir yerleşim yok.' diyerek oradaki Filistin halkının mallarına el konuluyor. Tabî bu vakıf mülkiyeti olabildiği gibi, özel mülkiyet de olabiliyor. İşte bu proje bunu önlemeye yönelik bir projedir. Biz araştırmalarımızı çok geniş kapsamlı yapıyoruz. Osmanlı arşivlerinden tapu sicil kayıtları, padişah fermanları ya da tarihî belge niteliğindeki bütün belgelerde Kudüs ve Filistin topraklarındaki oradaki arsaların kime ait olduğuna dair belgeleri âdeta yeniden çıkartıyoruz."

‘Bu Toprak ya da Yer Filistin’in Değil’ Diyemeyecek

Filistin topraklarının tekrar belgelendikten sonra orada yaşayanlara verileceğini aktaran Bülbül, "Filistin toprakları, Osmanlı Devleti arşivlerine dayanarak belgeleniyor. Bu belgelerle İsrail devleti, Filistin'deki özel ya da kamu arazisi için 'Bu toprak ya da yer Filistin'in değil.' diyemeyecek." diye konuştu.

Kayıtların net bir şekilde ispatlandığını dile getiren Bülbül: "Tarihsel delil niteliğinde olan bu belgeler İngilizce, Arapça, Fransızca ve pek çok dile çevrilecek. Dolayısıyla uluslararası kurum ve kuruluşlarda Filistin davası daha net şekilde savunulabilecek. Filistin halkı kendini daha rahat ifade edebilecek. Uluslararası davalarda delil veya belge niteliğinde olan bu belgeler Filistinlilere teslim edilecek." diye konuştu.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim