1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistin "Toprak Günü"nde Bir Şehit
Filistin Toprak Gününde Bir Şehit

Filistin "Toprak Günü"nde Bir Şehit

Toprak Günü gösterilerinde Gazze'de 1 Filistinli şehit oldu. Gösterilerde onlarca kişi yaralandı.

A+A-

 Toprak Günü'nün ihyası münasebetiyle Filistin'in her tarafından Filistin'e doğru Küresel Kudüs Yürüyüşü adıyla büyük yürüyüşler düzenlendiği gibi Filistin'in içinde de bu günün ihyası ve anlamının yeniden ortaya konması amacıyla büyük çaplı gösteriler, yürüyüşler ve eylemler düzenlendi.

İşgal güçlerinin önceden yaptığı tehditler ve etkinlikleri önleme amacıyla işgal altındaki toprakların her tarafını adeta askerî karargâha dönüştürmesi ise Filistin halkının bu konudaki cesaretini kıramadı. Tam aksine olayların daha da etkin bir şekilde dünya gündemine oturmasına ve her tarafta ses getirmesine vesile oldu.

Filistinlilerin kararlı duruşları karşısında iyice azgınlaşan ve saldırgan hale gelen Siyonist işgal güçleri muhtelif bölgelerde göstericilere silahlı saldırılar düzenledi. Bu saldırılar yüzünden Filistin'in genelinde yaralananların sayısının 100'ü geçtiği haber verildi.
İşgalcilerin saldırıları yüzünden Gazze'nin kuzeyinde Beyt Hanun bölgesinde Mahmud Muhammed Zakût adında yirmi yaşında bir gencin şehit olduğu bildirildi. Bu gencin Beyt Hanun geçiş kapısı yakınlarında işgalci askerlerin kurşunlarına hedef olarak hayatını kaybettiği ifade edildi.
 
Olaylar hakkında bilgi veren İlk Yardım ve Olağanüstü Haller Yüksek Komitesi sözcüsü Edhem Ebu Silmiyye, dün Toprak Günü münasebetiyle Gazze'de gerçekleştirilen eylemlere işgal güçlerinin saldırıda bulunması ve saldırılarında gerçek mermiler kullanması sebebiyle yaralananların sayısının 37'ye çıktığını söyledi. İşgal güçleri Kudüs ve Batı Yaka bölgelerindeki eylemlere de saldırılar gerçekleştirdi ve buralarda yaralananlarla birlikte toplam yaralı sayısının 100'ü geçtiği ifade edildi. Yaralananların arasında olayları izlemek amacıyla bulunan gazeteciler de mevcut. (FİEM)

HABERE YORUM KAT