Filistin Resmen UCM Üyesi Oldu

01.04.2015 15:08
Filistin Resmen UCM Üyesi Oldu
Filistin, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin temelini oluşturan Roma Statüsü’ne resmen ‘tam üye’ oldu. Filistin İsrail vatandaşlarını 'savaş suçları' iddiasıyla mahkemeye verebilecek.

Filistin yönetimi, UCM’ye üyeliğinin resmileşmesi ile ‘savaş suçu’ işleyen İsrail vatandaşları hakkında dava açabilecek. UCM Filistin’in talebi olmadan da gerekli gördüğü takdirde İsrail vatandaşları hakkında soruşturma açabilecek.

İsrail Roma Statüsü'nde taraf olmadığı için mahkeme doğrudan İsrail devletini yargılayamayacak. Ancak İsrail vatandaşlarının işgal altındaki Filistin topraklarında işlemiş olduğu suçlar mahkeme tarafından sorgulanabilecek.

Filistinli yetkililer, mahkemeye sunmak üzere iki dosya hazırlıyor. Bunlardan biri İsrail’in yasadışı yerleşim faaliyetleri ile ilgili diğeri ise İsrail’in Temmuz ayında Gazze’ye başlattığı ve 2 binden fazla kişinin ölümüne neden olan saldırısına ilişkin.

Filistin, BM Güvenlik Konseyi'nde İsrail'in işgal ettiği topraklardan çıkmasını isteyen karar tasarısının kabul edilmemesi üzerine aralarında Roma Statüsü'nün de bulunduğu 20 uluslararası anlaşmaya imza atmıştı.

Filistin Devleti, Roma Statüsü'ne katılım belgesini 2 Ocak'ta BM Genel Sekreterliği'ne sunmuştu.

Savaş suçları yargılanıyor

Roma Statüsü ile kurulan UCM, taraf ülkelerin topraklarında işlenen soykırım, insanlığa karşı suç, savaş ve saldırı suçlarını işleyen bireyleri yargılıyor.

Filistin, UCM'ye yaptığı başvuruda, 13 Haziran 2014 itibarıyla Filistin topraklarında mahkemenin otoritesini kabul ettiğini duyurmuş ve İsrail'in son Gazze saldırısını da UCM'nin incelemesini istediğini ifade etmişti.

UCM'den yapılan açıklamada ise bir ülkenin Roma Statüsü'ne katılma kararı alması ile mahkemenin hangi suçları nasıl yargılayacağına karar vermesinin farklı konular olduğu kaydedilmişti.

ABD ve İsrail ise Filistin'in UCM'ye katılma kararına tepki göstermişti.

Al Jazeera

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim