1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. 'Filistin İçin BM'ye Başvurmak Yararsız!'
Filistin İçin BMye Başvurmak Yararsız!

'Filistin İçin BM'ye Başvurmak Yararsız!'

İslami Cihad liderlerinden el-Hindi, bağımsız bir Filistin devleti ilanı için BM'ye başvurmanın yararsız olduğunu söyledi.

12 Eylül 2011 Pazartesi 04:50A+A-

İslami Cihad Hareketi Siyasi Birimi üyesi Dr. Muhammed El-Hindi, 1967 yılı sınırlarında bağımsız bir Filistin devleti ilanı için Birleşmiş Milletler ve Güvenlik Konseyi'ne başvurmanın yararsız olduğunu söyledi.

Dünyada iki önemli değişimin gerçekleştiğine işaret eden El-Hindi, birinci değişimin işgalciyle barışçı çözüm projesinin çökmesi olduğunu belirterek bu başarısızlığın direniş seçeneğini güçlendirdiğini ifade etti.

İkinci önemli değişimin Arap devrimleri ve bölge insanının özgürlük savaşı olduğunu kaydeden El-Hindi, bu özgürlük savaşının vatanların özgürlüğüne yol açacağını ve bir özgürlük mücadelesi olan Filistin davasına hak ettiği itibarı yeniden kazandıracağını söyledi.

İslami Cihad lideri, bu iki önemli değişim nedeniyle barışçıl çözüm projesinin başarısız olduğunu kabul edip ulusal uzlaşı anlaşmasının uygulanmasına başlanması ve direniş temeline dayalı ulusal bir strateji üzerinde ittifak edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Uluslararası müesseselere bütün bunlar gerçekleştikten sonra başvurulabileceğini ve intifadanın yeniden başlatılacağını ifade eden El-Hindi, bu durumda İslami Cihad Hareketi'nin de diğer tüm Filistinli gruplarla birlikte tek yürek halinde intifadanın içinde olacağını söyledi.

İslami Cihad Hareketi lideri, Mülteci İşleri Dairesi'nin düzenlediği bağımsız Filistin devletinin tanınması için Birleşmiş Milletler'e başvurmanın mültecilerin dönüş hakkına yansımaları konulu panelde yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler'e başvurma kararının barışçıl çözüm projesi çerçevesinde yapıldığını belirterek, "En tehlikelisi de Filistinli müzakerecinin iki devletli çözüm ve toprak değişimi temelinde yapılacak müzakerelere yeniden dönecek olması" dedi. (FEM)

HABERE YORUM KAT