1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistin Halkı Hamas'a Olan Desteği Yineledi
Filistin Halkı Hamas'a Olan Desteği Yineledi

Filistin Halkı Hamas'a Olan Desteği Yineledi

Hamas'ın kurucularından Şeyh Ahmed Yasin ile Abdulazizi el-Rantisi'nin ölüm yıldönümü münasebetiyle Gazze'de binlerce kişinin katıldığı bir anma merasimi düzenlendi.

24 Mart 2014 Pazartesi 14:35A+A-

Hamas tarafından düzenlenen anma törenine katılan Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, "düşmanlıklara, entrikalara ve ambargoya rağmen Filistin halkının direnişinin kırılamadığını" belirterek, "Buraya toplanan mahşeri kalabalık, Gazze halkı üzerinde oynanan oyunların boşa çıktığının ve Filistin halkının direnişe verdiği desteğin açık delilidir" dedi. Heniye, "Bizim halkımız başkalarının yaşamaya düşkün olduğu kadar şehid olmaya aşıktır" şeklinde konuştu.

İşgalcilere seslenerek, "Henüz elimizde doğru dürüst silah yokken sizi Gazze'den süpürüp çıkardık" diyen Heniyye, Filistin halkının direnişinin bugün kat be kat güçlendiğini ifade etti.

İslam ümmetinin birçok alanda kanı dökülüyor olsa da üzerindeki toprağı silkip attığını kaydeden Heniyye, zafere inançlarının çok büyük olduğunu belirtti.

Kudüs'ü ve Mescid-i Aksa'yı özgürlüğüne kavuşturmanın tek yolunun direniş olduğuna dikkat çeken Heniyye, Gazze'nin bugün tümüyle meydana çıkarak Batı Yaka'ya "İşgale karşı direnişinizde sizinle birlikteyiz" dediğini söyledi.

Tünellerin işgal güçleriyle mücadelede yeni bir strateji olduğunu ifade eden Heniyye, direnişçilerin toprağın altından ve üstünden işgalcilerin önüne çıkacaklarını bildirerek, işgalcilere "Sizin bu topraklarda yeriniz yok" dedi.

Konuşmasında, Hamas'ın Mısır'ın Sina yarımadasındaki şiddet olaylarıyla bağlantılı olduğu suçlamalarına da değinen Heniye, bu yöndeki iddiaların asılsız olduğunu vurgulayarak, "Hamas'ın Sina'da hiçbir askeri ve siyasi rolü yoktur" dedi.

Öte yandan Hamas sözcüsü Sami Ebu Zehra, hareketin kurucularını kaybetmelerinin üzerinden 10 sene geçtiğini ifade ederek, "Bu zaman zarfında daha da güçlendik. Törene katılanların sayısı, hareketin zayıflamasını isteyenler için bir mesajdır. Ayrıca bu, halkın, Hamas'ın direniş konusundaki siyasetini benimsediğini teyit ediyor" dedi.

Gazze Hükümeti Başbakanlık Basın Danışmanı Tahir en-Nunu ise anma törenine katılımın, Hamas'ın mücadele programı adına gerçek bir referandum niteliği taşıdığını kaydetti. Nunu, "Törene halkın ilgisi, düşman güçlerin saldırılarına rağmen Hamas'ın her gün biraz daha büyüyerek, ayakta kaldığının göstergesidir" ifadelerini kullandı.

Hamas'ın kurucularından Şeyh Ahmed Yasin, 22 Mart 2004'te sabah namazından çıkışta İsrail tarafından düzenlenen hava saldırısıyla hayatını kaybetmiş, Abdulaziz el-Rantisi de aynı yıl 17 Nisan'da yine bir hava saldırısıyla yaşamını yitirmişti.

5-018.jpg

35ipj15.gif

1979465_708418415848296_2666181_n.jpg

10153152_10151897921806841_1781106842_n.jpg

1403232227469ws7.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum