1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistin Bayrağı BM'de Düzenlenen Törenle Göndere Çekildi
Filistin Bayrağı BM'de Düzenlenen Törenle Göndere Çekildi

Filistin Bayrağı BM'de Düzenlenen Törenle Göndere Çekildi

Filistin Devleti bayrağı Birleşmiş Milletler Genel Merkezi önünde düzenlenen törenle ilk kez göndere çekildi.

A+A-

Filistin Devleti'nin bayrağı, BM Genel Kurulu'nda alınan karar sonrasında düzenlenen törenle ilk kez Birleşmiş Milletler'de göndere çekildi.

Filistin'in BM üyeliği için önemli bir eşik daha geçildi. BM'de "Üye olmayan gözlemci devlet" statüsünde yer alan Filistin'in bayrağı 10 Eylül'de BM Genel Kurulu'nda kabul edilen karar uyarınca göndere çekildi. Aynı konumdaki Vatikan'ın bayrağı da geçen cuma Papa'nın ziyareti sırasında asılmıştı.

Güvenlik ve yer darlığı nedeniyle BM'nin East River kenarındaki bahçesinde düzenlenen törene Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Başbakan Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve çok sayıda bakan ve diplomat katıldı.

Törene ABD yönetiminden kimse katılmadı

Filistin'in BM'ye üye olması için BM Güvenlik Konseyi kararı gerekiyor. 193 üyeli BM Genel Kurulu'nda yaklaşık 130 ülke Filistin'e destek verirken BM Güvenlik Konseyi'nde ABD'nin İsrail'i her koşulda desteklemesi nedeniyle bu karar alınamıyor.

Törende ABD'den üst düzey bir temsilcinin bulunmaması da dikkat çekti.

"Filistin için onur günü"

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, törende yaptığı konuşmada, "Bugün tüm dünyadaki Filistinliler için onur günü, ümit günü. Semboller önemlidir ve bu semboller doğru yönde atılacak adımlar için yönlendiricidir" dedi. Ban, bayrağın Filistin halkının uzun süredir kendi devletlerine sahip olma amacının da sembolü olduğunu belirtti.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise törende yaptığı konuşmada, "Halkımız adına Filistin Devleti bayrağını BM önüne çekiyorum. Bugün bağımsızlık ve özgürlüğü için mücadele veren Filistin halkı için tarihi bir gün" dedi.

Konuşmaların ardından Filistin bayrağı alkışlar ve zılgıtlar arasında göndere çekildi. Töreni çok sayıda uluslararası medya organı da takip etti.

AA

HABERE YORUM KAT