1. HABERLER

  2. HABER

  3. Filistin Asıllı TC Vatandaşı İşadamı Dubai'de Gözaltına Alındı
Filistin Asıllı TC Vatandaşı İşadamı Dubai'de Gözaltına Alındı

Filistin Asıllı TC Vatandaşı İşadamı Dubai'de Gözaltına Alındı

BAE'nin Filistin asıllı Türkiyeli akademisyen ve işadamı Amir Eş-Şeva'yı sebepsiz yere ve yargı izni olmadan Perşembe sabahı gözaltına alması ve konuyla ilgili hiçbir açıklamada bulunmaması tepki çekti.

A+A-

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Filistin asıllı Türkiyeli akademisyen ve işadamı Amir Eş-Şeva'yı sebepsiz yere ve yargı izni olmadan Perşembe sabahı gözaltına alması ve konuyla ilgili hiçbir açıklamada bulunmaması tepki çekti.

Merkezi İsviçre'de bulunan "Herkes İçin Hukuk" örgütü, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Türkiyeli akademisyen ve işadamının gözaltına alındığını ilk başta reddettiğini ve iki gün sonra ise kabul etmek zorunda kaldığını fakat neden gözaltına alındığına ve nerede alıkonulduğuna dair herhangi bir bilgi vermediğini bildirdi.

"Herkes İçin Hukuk" örgütü, dün (11 Ekim Cumartesi) yayınladığı bildiride, Filistin asıllı Türkiye vatandaşı Amir Eş-Şeva'nın 2 Ekim Perşembe sabahı erken saatlerde Türk Hava Yolları uçağıyla Birleşik Arap Emirlikleri'ne gittiğini ve Dubai Havaalanı'nda hiçbir gerekçe gösterilmeden gözaltına alındığını ifade etti.

Bildiride, Türkiye Büyükelçiliği'nin devreye girmesi sonucu BAE yetkililerinin Eş-Şeva'nın gözaltına alındığını itiraf ettikleri ve Abu Dhabi'ye götürüldüğünü söyledikleri belirtildi.

Merkezi İsviçre'de bulunan insan hakları örgütü, Amir Eş-Şeva'nın ailesiyle ve ülkesinin elçiliğiyle görüşmesine izin verilmemesini kınayarak, Filistin asıllı Türkiyeli akademisyenin işkenceye maruz kalmasından endişe edildiğini bildirdi.

HABERE YORUM KAT