1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistin, AB'nin "İsrail Yerleşim Yerleri" Kararından Memnun
Filistin, AB'nin "İsrail Yerleşim Yerleri" Kararından Memnun

Filistin, AB'nin "İsrail Yerleşim Yerleri" Kararından Memnun

Avrupa Birliği'nin (AB) “İsrail yerleşim yerleri”ne ilişkin kararı Filistin tarafından memnuniyetle karşılanırken, İsrail, “çifte standart” yapıldığını iddia etti.

A+A-

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yönetim Kurulu Üyesi ve Filistin Başmüzakerecisi Saib Ureykat, yazılı açıklamasında, AB'nin İsrail yerleşim birimlerine ilişkin kararından memnuniyet duyduğunu belirtti.

“İsrail’in Hesap Vermesi Yolunda Bir İlerlemedir”

Ureykat, “Bu, İsrail'in hesap vermesi yolunda bir ilerlemedir. Biz hâlâ Avrupa'nın acil adımlar atması gerektiğine inansak da Filistin menşeli ürünlere İsrail malı etiketinin vurulmasının yasaklanması gibi bu karar da İsrail hükûmetine verilen bir mesajdır.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası hukuka aykırı İsrail yerleşim birimlerinin “barış”ın önünde bir engel olduğunu kaydeden Ureykat, AB'den işgalin sonlandırılması ve 1967 sınırlarında Filistin devletinin kurulması için daha büyük bir rol üstlenmesini talep etti.

Öte yandan, İsrail Dışişleri Bakanlığı, AB'nin İsrail'e karşı “çifte standart” uygulandığını iddia etti.

Bakanlığın İsrail radyosunda yer alan açıklamasında, “Başbakan Binyamin Netanyahu ile Dışişleri'nin verdiği diplomatik ve siyasî çabaların ardından AB, kararını hafifletti. Buna rağmen AB, Filistin topraklarındaki olayları körükleyen, siyasî yolların tıkanmasına sebep olan Filistin yönetiminin sorumluluklarını görmezden gelirken İsrail'e karşı çifte standart politikasını sürdürüyor.” yorumuna yer verildi.

AB'nin “İsrail Yerleşim Yerleri” Kararı

AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın dünkü sonuç bildirgesinde, Filistin topraklarındaki İsrail yerleşim yerlerinin, “uluslararası hukuk”a aykırı olduğu, “barış”ın önünde engel teşkil ettiği ve iki devletli bir çözüme karşı tehdit oluşturduğu vurgulanmıştı.

“AB, İsrail'in yerleşim yerleri politikası ve bu çerçevedeki uygulamalarına karşı olan güçlü muhalefetini yineliyor.” ifadesine yer verilen bildirgede, bu uygulamalar “1967 hattı ötesinde bariyer inşa edilmesi, AB destekli projeler dâhil yıkımlar ve el koymalar, tahliyeler, Bedeviler dâhil halkı yer değiştirmeye zorlama, yasa dışı karakollar, hareket ve erişim kısıtlamaları.” şeklinde sıralanmıştı.

İşgalci İsrail’e 2011’den Sonra İnşa Ettiği Karakolları Yıkma Çağrısı

İsrail'i yükümlülüklerine uygun olarak tüm yerleşim yerleri faaliyetlerine son vermeye ve Mart 2011'den sonra inşa ettiği karakolları yıkmaya çağıran AB, Doğu Kudüs'teki yerleşim yerleri faaliyetlerinin ise kentin her iki devletin gelecekteki başkenti olması ihtimalini ciddi bir şekilde riske attığını kaydetmişti.

İşgalci İsrail, 1967 yılında Altı Gün Savaşları sonunda Doğu Kudüs ve Batı Şeria'yı işgal etmiş, ilerleyen yıllarda da buralarda yerleşim yerleri inşa etmeye başlamıştı. Şu an işgal altındaki Filistin topraklarında 500 binden fazla yerleşimci yaşıyor.

AA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT