1. HABERLER

  2. HABER

  3. Filipinler'de Belediye Başkanıyla Oğlu İnfaz Edildi
Filipinler'de Belediye Başkanıyla Oğlu İnfaz Edildi

Filipinler'de Belediye Başkanıyla Oğlu İnfaz Edildi

Asya ülkesi Filipinler'in güneyinde dün kaçırılan belediye başkanı ve oğlunun cesetleri bulundu.

A+A-

Agusan del Sur eyaleti Vali Yardımcısı Sante Cane, basına yaptığı açıklamada, Loreto kentinin belediye başkanı Dario Otaza ve 27 yaşındaki oğlu Darly Otaza'nın vurularak öldürüldüğünü açıkladı.

Otaza ile oğlu, pazartesi akşamı Baan Riverside köyündeki evlerinden kendilerini Ulusal Soruşturma Bürosu ajanları olarak tanıtan silahlı kişilerce kaçırılmıştı.

Belediye Başkanı Otaza, Filipinler Komünist Partisi'nin silahlı kanadı NPA'nın kalesi olarak bilinen Loreto kentindeki isyanı sona erdirmek için çalışmalarda bulunmuştu.

Cane, Inquirer gazetesine yaptığı açıklamada, olaydan NPA'yı sorumlu tutmak için çok erken olduğunu söyledi.

Eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Emmanuel Bautista da Otaza'nın, 154 NPA üyesinin teslim olmasında önemli rol oynadığını belirtti.

Otaza, Loreto'da silahlı çatışmaların sona erdirilmesi ve NPA üyelerinin silah bırakması için düzenlenen programlarda görev almıştı.

1969'da kurulan NPA, Asya'da en uzun süredir faaliyet gösteren silahlı gruplardan biri. Örgütün eylemlerinde binlerce kişi hayatını kaybetmişti. Barış görüşmeleri, hükümetin tutuklu NPA üyelerini serbest bırakmayı reddetmesi üzerine Şubat 2013'te sona ermişti.

AA

HABERE YORUM KAT