1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Filipinler, ABD İle Ortak Tatbikat İstemiyor
Filipinler, ABD İle Ortak Tatbikat İstemiyor

Filipinler, ABD İle Ortak Tatbikat İstemiyor

Filipinler, ABD ile Güney Çin Denizi'nde ortak tatbikat düzenlenmesini istemiyor.

A+A-

Filipinler Savunma Bakanlığı, ABD ile Güney Çin Denizi'nde ortak tatbikat düzenlenmesini istemediklerini belirtti.

Filipinler Savunma Bakanı Delfin Lorenzana, Güney Çin Denizi'nde ortak devriye ve deniz tatbikatı yapmaya hazırlanan ABD ordusuna, bu planlarını askıya almasını söyledi.

Müslüman direnişçilere karşı insansız gözetleme uçağı kullanma faaliyetine katılan 107 ABD askerinden ülkenin güneyinden ayrılmalarının isteneceğini belirten Lorenzana, Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin de her yıl ABD ile ortaklaşa yürütülen 28 askeri tatbikatın durdurulması talimatını verdiğini ifade etti.

Lorenzana, bazı ABDli komutanların, 65 yıllık ittifakın Duterte tarafından yönetiliyor olmasından duydukları endişeyi ifade ettiğini dile getirdi.

ABD güvenlik politikasına karşı tutum takınırken, Çin ve Rusya ile iletişime geçildiğini kaydeden Lorenzana, Duterte'nin kendisinden, savunma ekipmanları konusunda görüşmek üzere Pekin ve Moskova'yı ziyaret etmesini istediğini sözlerine ekledi.

Filipinler ordusu yetkilileri, geçen ay ABD ile Filipinler'in düzenleyeceği ortak askeri tatbikata bin 400 ABD askeri personeli ve 500 Filipinler deniz piyadesinin katılacağını, gerçek mermilerin kullanılacağı ve amfibi çıkarma harekatı yapılacak tatbikatın 4 Ekim'den 12 Ekim'e kadar süreceğini bildirmişti. Böylece Filipinler ve ABD, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin 30 Haziran'da göreve başlamasının ardından ilk kez ortak askeri tatbikat düzenlemiş olacaktı.

Duterte 13 Eylül'de, Filipinler ordusunun yabancı ülkelerle Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı adaların yakınlarında tatbikat ve devriye yapmasına izin vermeyeceğini belirtmişti.

Filipinler'in başka ülkelere ait bölgelerde herhangi bir düşmanca harekette bulunmasını istemediğini vurgulayan Duterte, "Ben orada Çin ya da Amerika ile devriye yapmak istemiyorum, sadece kendi bölgelerimizde devriye yapmak istiyorum." ifadelerini kullanmıştı.

ABD ve Filipinler, nisan ayında bölgede 11 gün süren bir tatbikat yapmış, "Balikatan" (omuz omuza) adı verilen tatbikata 5 bin Amerika, 4 bin Filipinler askeri katılmıştı.

 

HABERE YORUM KAT