FIFA İsrail'in Üyeliğinin Askıya Alınmasını Görüşecek

04.05.2015 21:07
FIFA İsrail'in Üyeliğinin Askıya Alınmasını Görüşecek
Filistin Futbol Federasyonu'nun, İsrail Futbol Federasyonu'nun FIFA üyeliğinin askıya alınmasına yönelik başvurusu, 65. FIFA Kongresi'nin gündemine alındı.

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), İsviçre'nin Zürih kentinde 29 Mayıs'ta düzenlenecek 65. kongresinin gündemini, internet sitesinden paylaştı.

Kongre gündeminin 15. maddesi, "Filistin Futbol Federasyonu'nun (PFA), İsrail Futbol Federasyonu'nun (IFA) üyeliğinin askıya alınması teklifinin görüşülmesi"ne ayrıldı.

Teklifin yürürlüğe konması için FIFA üyesi 209 federasyondan 4'te 3'ünün onayı gerekiyor.

Batı Şeria ile Gazze arasındaki geçişlerde İsrail'in katı güvenlik kontrolüne tabi tutuldukları, çoğunlukla da engellendikleri şikayetiyle FIFA'dan, IFA'ya yaptırımda bulunmasını isteyen PFA, "2 federasyon arasındaki kişi (futbolcu, teknik direktör, hakem) ve malların, Filistin'e giriş-çıkışı ile dolaşımının kolaylaştırılmasını" istemişti.

FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter'ın, Filistin ile İsrail Futbol Federasyonları arasında sağlıklı bir diyalog kurulması amacıyla 23 Eylül 2013'te ilk adımı atarak iki federasyonun başkanlarının yanı sıra Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) ve Asya Futbol Konfederasyonu'ndan (AFC) temsilcilerin de katıldığı görüşmeleri başlatma girişimlerine rağmen henüz bir sonuç alınamadı.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim