1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Fetih Ordusu Metreler Sonra Halep'te!
Fetih Ordusu Metreler Sonra Halep'te!

Fetih Ordusu Metreler Sonra Halep'te!

Suriye'de 29 gündür Halep'i kuşatma altında tutan Esed rejimi ve müttefikleri bozguna uğradı. Kesintisiz süren hava bombardımanına rağmen rejimin elindeki stratejik noktaları ele geçiren muhaliflerin şehre girmesine sadece metreler kaldı.

A+A-

29. gününe giren ve 300 binden fazla sivilin şehir merkezinde mahsur kaldığı Halep kuşatması dün akşam saatlerinde kırıldı. Başta Fetih Ordusu olmak üzere tüm direniş güçlerinin iştirak ettiği “Kuşatmayı kırma operasyonu” 31 Haziran günü şehrin güneyinden başlatıldı.

9 STRATEJİK NOKTA MUHALİFLERDE

Halep'in güneyinden merkeze dönük kuşatmayı kırma operasyonu başlatan Suriyeli direniş grupları ilk 2 günde Medresetul Hikme, Mute, Uhud, Mehabbe, Cemiyyet, Tepeleri Şurfe ve Amiriyye köyleri olmak üzere 9 stratejik noktayı ele geçirdi. Ardından geçilen ikinci aşamada da Muhalif gruplar ikinci harekatta da Ramuse bölgesi aldı. Ağır Rus ve Esed bombardımanına rağmen evam eden harekatta Halep Merkeze girmeye 600 metre kaldığı belirtilirken Esed rejimi ve müttefikleri 200'den fazla kayıp verdi. Muhalifler kanatta kayıp sayısı ise 30 olarak duyuruldu. 

TOPÇU OKULU YENİ HEDEF

Suriye genelinde Esed rejimine ait en büyük kara harp okulu özelliği taşıyan Halep Topçu okulu bölgesi ikinci safhada öncelikli hedef olarak belirlendi. Okul çevresinde çatışmalar sürüyor. Halen okulda komutan olarak görev yapan Nusayri Albay yaptığı telsiz çağrısında acilen okulda bulunan silah ve cephanenin tahliye edilmesi gerektiğini, muhaliflerin okulda hakimiyeti sağlaması durumunda 3 yıl kendilerine yetebilecek silah ve cephaneye de sahip olacaklarını Esed mercilerine iletti.

Rus ve Esed rejimine ait uçaklar sabaha kadar Halep'e bomba yağdırdı. Şehirden yükselen alevler kilometrelerce ötelerden çıplak gözle görüldü.

HALEP İÇİN KRİTİK SAATLER

300 binden fazla sivilin yaşadığı Ortadoğu'nun sanayi ve ticaret merkezi olan Halep'te kuşatmanın kaldırılması ve yeniden onbinlerce sivile yardım malzemesi ulaşması için önümüzdeki gün ve saatler büyük önem arzediyor. Fetih Ordusu Operasyon odasından yapılan açıklamada 72 saat sonrası sadece Halep'e koridor açılmakla kalınmayacağı Esed'in de bölgede kuşatma altına alınacağı açıklandı. Halep'in düşmesi durumunda 2011 yılında başlayan direniş yalnızca İdlip bölgesinden ibaret kalma tehlikesi yaşıyor.

RUSLAR TÜRKMENLERİ VURDU

Öte yandın Halep'te çatışmalar ile sürerken, dün öğle saatlerinde bölgenin en büyük Türkmen Tugayı Sultan Murat'a ait karargah, Rus uçakları tarafından vuruldu. Saldırı'da karargahta bulunan Komutan Fehim İsa sağ olarak kurtulurken, 9 asker şehit oldu. Fehim İsa, “Ya Halep kuşatmasını kırar, halkımızı yeniden özgürleştiririz, ya da hepimiz burada şehit oluruz” diye konuştu.

Etarib'de 10 sivil öldü

Suriye'de Rus ordusuna ait bir savaş uçağının, Halep'e bağlı Etarib ilçesinin merkezine düzenlediği hava saldırısı sonucu 10 kişinin öldüğü, 17 kişinin yaralandığı bildirildi. Sivil savunma yetkililerinden alınan bilgiye göre, Rus savaş uçağının Halep'in batısında yönetim karşıtlarının kontrolünde yer alan Etarib ilçe merkezine düzenlediği hava saldırısı sonucu 10 sivil yaşamını yitirdi, 17 sivil yaralandı.Saldırı sonucu binalarda ve çok sayıda araçta büyük hasarın meydana geldiği ifade edilirken, yaralıların ilçedeki hastanelere kaldırıldığı aktarıldı.

Kaynak: Yeni Şafak

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

1 Yorum