1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Fetih Hareketi, Seçim Soruşturmasından Kaçıyor
Fetih Hareketi, Seçim Soruşturmasından Kaçıyor

Fetih Hareketi, Seçim Soruşturmasından Kaçıyor

Filistin Yönetimine bağlı Yüksek Adalet Mahkemesi, doğrudan başkan Abbas’tan gelen bir emirle yerel heyetler seçimlerini iptal etti. Bu adımın daha önceden hazırlanmış olduğu ve Fetih hareketini kurtarmayı hedeflediği açık.

A+A-

Filistin Yönetimine bağlı Yüksek Adalet Mahkemesi, doğrudan başkan Abbas’tan gelen bir emirle yerel heyetler seçimlerini iptal etti. Bu adımın daha önceden hazırlanmış olduğu ve Fetih hareketini kurtarmayı hedeflediği açık.

Bu karar, Hanyunus mahkemesinin Hanyunus kenti ve ona bağlı yerlerde Fetih listelerinin iptal etmesinin hemen ardından geldi. Hanyunus mahkemesinin kararı, Fetih’in Gazze’de kaybettiği anlamına geliyor. Bu yüzden de Fetih hareketi, seçimlerin tamamen iptal olması için çalışmaya itti.

Fetih hareketi, Hamas’ı seçimleri reddetmek ve sonuçlarından korkmakla suçlamıştı. Halbuki durumun tam tersi olduğu ortaya çıktı.

Fetih hareketinin seçimlerden kaçması, aslında şu an ortaya çıkmış bir şey olmayıp ta başından beri istenilen bir şeydi. Fetih, kendisinin en büyük rakibi olan Hamas’a karşı birçok defa seçimlerden kaçmaya çalışmıştı. Bu kaçmalar, şu şekilde sıralanabilir:

Birinci durak: fetih hareketinden bazı yöneticilerin de dediği gibi seçimlerden ve felakakvari sonuçlarından kaçmak. Fetih hareketi yöneticileri, Başkan Abbas’a seçimleri iptal etmesini istemişti. Bu yöneticiler, Hamas’ın Batı Şeria’da kazanacağını ve bunun Fetih hareketi için bir yıkım olacağını dile getirmişlerdi.

Fetih yöneticilerinden Hüsam Hıdır, Filistin Yönetiminin seçimleri iptal etmek için bahane peşinde olduğunu, çünkü onun demokrasiden daha çok işgal için endişelendiğini belirtmişti.

İkinci durak: Fetih hareketine bağlı avukatlar sendikasının seçimlerin iptali için Yüksek Mahkemeye başvurmalarının daha önce hazırlanmış bir önlem planı olduğu açıktır.

Üçüncü durak: Listelerin oluşturulması ve adayların belirlenmesi sırasında kriz ortaya çıktı. Bu listeler, belirlenirken liyakatten ziyade Başkan’a bağlılık kriteri esas alındı. Listelerin oluşturulması aşaması, Fetih hareketinin körlüğünü gösterdi. Bunun yanında seçimler gibi önemli bir konuda güvenlik birimlerine dayanmanın, kanuni yön gibi güvenlik tarafından çok uzak yönleri vardır.

Dördüncü durak: Burada kaçış, Hamas’a karşı elde edilecek bir kaybetme korkusundan değil, “Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün ve Emirliklerin” oluşturduğu Arap 4’lüsünün baskılarından kaynaklanmaktadır.

Arap 4’lüsünü Fetih içindeki uzlaşıya iten şey de Hamas karşısında kaybetme endişesiydi. 4’lü açıkça “Hamas’a karşı bir olarak seçimlere girmelisiniz.” demişti. Fakat Abbas, bunu açıkça reddetti.

Bütün bunlara mukabil Hamas hareketi, sürpriz bir şekilde kanuni açıdan daha güçlü çıktı.

Fetih hareketi içerisinde ise adaylar, birbirleri aleyhine iş çevirdiler. Bazı adaylar, bütün bilgilerini vermediler. Bu da kanuni açıdan kriz çıkmasına sebep oldu.

Fetih hareketi, düzenli, güçlü ve şerefli bir şekilde seçimler için çalışmayı denemedi. Hareket, Batı Şeria’da tehdit, tutuklama ve takibe başvurdu. Bunun yanında Gazze’de maaşları kesmekle tehdit etti.

Sonunda ise Fetih, seçimlerden başka çıkar yol bulamadı. Yüksek Mahkemenin verdiği bu karar, başarısızlığı örtmek için doğrudan Abbas’tan gelen siyasi bir karardır.

Kaynak: El-Risale / Çeviri: Kudüs Sahnesi

HABERE YORUM KAT