1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Fetih-Hamas Anlaşması İsrail’i Korkuttu
Fetih-Hamas Anlaşması İsrail’i Korkuttu

Fetih-Hamas Anlaşması İsrail’i Korkuttu

Fetih-Hamas anlaşması dünyanın gündemine oturdu. "Başkenti Kudüs olan bağımsız Filistin devleti" vurgusu İsrail'i şimdiden endişeye sevk etti.

06 Mayıs 2011 Cuma 11:59A+A-

El Fetih ile Hamas arasında imzalan anlaşmanın yankıları sürüyor. Filistin'de dört yıldır süren bölünmüşlüğe son veren anlaşma tüm dünyada olumlu bir gelişme olarak değerlendirilirken anlaşmadan rahatsız olan İsrail'in her türlü provokasyon başvurabileceği kaydediliyor.

"İsrail'in Ne Yapacağı Belli Olmaz!"

Al Arabiya Türkiye Temsilcisi Daniel Abdulfattah, El Fetih ile Hamas arasında imzalanan anlaşmayı "Bu özlenen bir tabloydu. Gerekliydi. Arap dünyası buna hasret kalmıştı." şeklinde yorumladı. Abdulfattah, "Filistinli gruplar arasından imzalanan bu anlaşmayı Arap dünyasında yaşanan değişiminden bağımsız düşünemeyiz. Yıllarca Filistinlilere eziyet eden Mısır bugün bu anlaşmaya arabuluculuk yaptı. Bu Arap coğrafyasında yaşanan değişimin en açık göstergesi. Eğer Arap devrimi başarıya ulaşırsa ve Arap dünyası demokratikleşirse Filistin'de yaşanan durum da çok farklı yerlere taşınacaktır. 13 Filistinli grubun bir araya gelerek anlaşma imzalaması çok önemli bir adım. İsrail bu durumdan rahatsız. İsrail'in ne yapacağı belli olmaz. Her türlü ihtimale karşı hazırlıklı olunmalı" uyarısında bulundu.

"İsrail'in Sonuna Doğru Atılan Bir Adım"

Ortadoğu uzmanı Mustafa Özcan ise El Fetih ile Hamas arasında imzalanan anlaşmanın Ortadoğu'daki dengeler açısından çok önemli olduğunu belirtti. Özcan "İsrail Filistinlilerin birlik olmasını istemiyor. Filistinlilerin birlik olması İsrail'in hareket alanını daraltır. Bu anlaşma ile İsrail stratejik bir darbe almıştır." dedi.

Hamas'ın, başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin vurgusuna da değinen Özcan "Meşal bu açıklamasıyla Hamas'ın sabitesini vurgulamıştır. Ortak hedefin başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devleti olduğunun altını çizmiştir. El Fetih'te Kudüs'ün başkent olması konusunda ısrarlı" değerlendirmesinde bulundu. İsrail'in bu birliği sabote etmek için çeşitli girişimlerde bulunabileceğini de ifade eden Özcan, "İsrail Dahlan gibi adamları yeniden gündeme sokabilir, Gazze'yi bombalayabilir. Örneğin Filistin'e her yıl ödenmesi gereken 1 milyar dolarlık vergi iadelerini ABD yardımıyla askıya almıştır. Her şeye rağmen yapılan bu birlik İsrail'in sonuna doğru atılan bir adımdır" şeklinde konuştu.

"Birlik Hükümeti Uluslararası Meşruiyet Kazanmalı"

Sürecin çok farklı bir yere doğru evrildiğini belirten Uluslararası ilişkiler uzmanı Prof. Dr. Beril Dedeoğlu da "İsrail, Hamas'ın meşruiyetini tanımıyor. Hamas da İsrail'i tanımıyor. Haliyle Filistin'de önümüzdeki dönem yapılacak seçimlerden çıkan sonucu İsrail meşru saymayacak. Ve kurulacak olası bir Filistin hükümetini de tanımayacak. Bu durum hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Filistinli grupların bunu göze aldıklarını en azından bu ihtimal üzerinde durduklarını düşünüyorum. Önümüzdeki dönem Filistin'de kurulacak birlik hükümeti uluslararası alanda bir meşruiyet kazanmayı deneyebilir. Böyle bir meşruiyet İsrail'in elini zayıflatır. İsrail birlik sürecini baltalamak için çeşitli provokasyonlar yapabilir. Hamas'ı tahrik edebilir, bunlara da dikkat edilmeli" değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum