1. HABERLER

  2. HABER

  3. Fethullah Gülen’den 28 Şubat Açıklaması
Fethullah Gülen’den 28 Şubat Açıklaması

Fethullah Gülen’den 28 Şubat Açıklaması

28 Şubat tutumu için eleştirilen Gülen’den karşı açıklama geldi.

A+A-

Onursal başkanlığını Fethullah Gülen’in yaptığı Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV), 28 Şubat sürecine Gülen’in destek verdiği iddiaları üzerine bir açıklama yaptı. Gülen’in darbelere destek verdiği iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Aslında Gülen, 1993’ten beri gelmekte olan darbe sürecini görmüş ve buna elinden geldiğince dikkat çekmeye çalışmıştır. 28 Şubat’a yaklaşılırken, Sayın Gülen’in ‘Gölcük’te hareketlenmeler var’ duyumunu ilettiği Devletin zirvesindekiler kendisine ‘varsa elinizde bunun belgesini verin’ demişler, aslında ayyuka çıkan bu demokrasi karşıtı hareketlenmeleri mercek altına almaktansa Demokrat Parti döneminin meşhur Samet Kuşçu olayını hatırlatırcasına olayı ifşa edenleri risk altına atmayı tercih eder görünmüşlerdir. Aynı şekilde, Sayın Gülen’in bir başka ikazına cevaben bir devlet büyüğü ‘Hocam, dengeli olalım biraz’ demiştir. 1997’de sivil siyaset kendisine karşı yapılan psikolojik harbi ilk başlarda hafife almış, daha sonra da engelleyebilecek iradeyi gösterememiştir.” Sayın Gülen, daha 28 Şubat darbesinin sıcak günleri başlamadan bir grup gazeteciye Ekim 1995’te endişelerini “askeriyede bir grup muhtıra hazırlığı içinde” sözleri ile ifade etmiştir. Bu tarihte söz konusu endişeleri dikkate alacak ne güçlü bir siyasi yapı ne de bunlarla mücadele edecek duyarlı bir medya vardı. Ne yazık ki, birkaç zayıf istisna hariç Gülen’in bu açıklaması destek görmemiştir.

Bugünden geçmişe bakıp, “asker darbe yapamayacaktı zaten, neden meydan okumadınız?” diye sormanın hiçbir rasyonel dayanağı olmadığı belirtilen açıklamada, “O hengamede Sayın Gülen’in duruşu ülkenin daha az zararla bu süreci atlatmasını amaçlamıştır” dendi.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın açıklanmasında şöyle dendi: “Sayın Gülen, çokça eleştirilen Refah-yol hükümetini çekilmeye davet ettiği 16 Nisan 1997’deki Kanal D‘deki röportajında bile o zor zamanlarda söylenebileceği kadarı ile darbelerin ülkeye zarar verdiğini anlatmaya çalışmıştır. Sayın Gülen’in 28 Şubat kararlarının imzalanmasından bir buçuk ay sonra hükümete ‘çekilin’ çağrısı yapmasının değeri ancak AK Parti hükümetinin 27 Nisan 2007 muhtırasına meydan okuyup erken seçim kararı alması ve sonrasındaki gelişmelerle ancak anlaşılabilinecektir.” 

HABERE YORUM KAT

5 Yorum