1. HABERLER

  2. HABER

  3. Fethullah Gülen Hakkında Savcılık Soruşturması
Fethullah Gülen Hakkında Savcılık Soruşturması

Fethullah Gülen Hakkında Savcılık Soruşturması

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyuruları üzerine Fethullah Gülen hakkında soruşturma açıldığı ortaya çıktı.

A+A-

Başbakan Erdoğan’ın, “İadesi için hukuki süreç başlayacak” dediği Fethullah Gülen hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen bir soruşturma olduğu ortaya çıktı. Gülen hakkındaki soruşturmanın, 17 Aralık sonrasında, kaldırılmadan önce Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10. maddesiyle yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne yapılan suç duyuruları üzerine başlatıldığı kaydediliyor.

TMK’ların kaldırılmasının ardından, dosyalar yeni oluşturulan “Anayasaya Karşı İşlenen Suçlar” biriminde görevli savcılığa verildi. HaberTurk'ün Başsavcılık kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Genelkurmay Başkanlığı’nın “Orduya kumpas kuruldu” ve “Yargıtay İmamı” suç duyurularının yanı sıra, çok sayıda e-posta, ihbar mektubu ile kişisel dilekçeye işlem numarası verilerek soruşturma açıldı.

İddiaya göre Gülen ve “paralel yapı” iddiasıyla suçlanan kişilere yönelik soruşturmada suçlamanın, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” ile “Örgüt kurmak ve yönetmek” olduğu belirtildi.

(Dünya Bülteni)

HABERE YORUM KAT