1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Fethullah Gülen, Darbecileri Tanımazdan Geldi!
Fethullah Gülen, Darbecileri Tanımazdan Geldi!

Fethullah Gülen, Darbecileri Tanımazdan Geldi!

Fethullah Gülen, darbe kalkışmasında rol alanları tanımazdan geldi!

A+A-

AA'da yer alan habere göre, ABD'nin Pennsilvanya eyaletindeki çiftliğinde yabancı medyaya açıklamalar yapan Fetullah Gülen, darbe kalkışmasında rol alanları tanımadığını iddia etti.

Gülen, Türkiye menşeli basının içeriye alınmadığı basın toplantısında, Avrupa ve Amerika basınının, başarısız darbe girişiminin ardından kendisine yönelttiği soruları cevapladı.

Darbe kalkışmasını planlayan ve uygulayanları tanımadığını öne süren Gülen, Türkiye ve yurt dışındaki birçok takipçisinin darbeyi mazur gören yorumları için herhangi bir değerlendirme yapmadı.

Yüzde Birini Bile Tanımıyormuş!

Toplantıya katılan yabancı basın mensupları, Gülen’e, “Sizin Türkiye’deki takipçilerinizin darbe girişiminde bulunduğu söyleniyor, yorumunuz nedir?” şeklinde bir soru yöneltti.

Ancak Gülen, “17-25 Aralık darbe girişimleri”nde de olduğu üzere kalkışmaya katılan ve tertipleyen takipçilerini tanımazdan gelen tutumunu sürdürdü. Gülen, “Yüzde birini bile tanımıyorum. Benim o takipçileri tanımam lâzım ki rolleri olup olmadığını bileyim.” diye konuştu.

“17-25 Aralık darbe girişimleri”nde yer alanlar için Gülen, insanların kendisini yazdığı kitaplardan ve konferanslardan dolayı tanıdığını ve onlarla hiçbir ilişkisinin olmadığını iddia etmişti. Gülen, “O arkadaşlardan da ben binde bir tanesini tanımam.” ifadesini kullanmıştı.

17-25 Aralık ve 15 Temmuz darbe girişimlerinin ardından aynı tavrını sergileyen Gülen’in, daha önce “binde bir” olarak tanımladığı oranı, 15 Temmuz darbe kalkışmasının ardından “yüzde bir”e indirmesi dikkat çekti.

“Gülen'in Yaşadığı Mahalle Sakinleri Kaygılı”

Gülen'in, birden fazla yabancı gazeteciyi ilk defa bir arada kabûl etmesini fırsat bilen bazı Pensilvanya yerel gazetelerinin de toplantıya katıldığı ve Gülen'in yaşadığı mahalle sakinlerinin kaygılarını ilettikleri bildirildi.

Toplantıya katılan basın mensupları, “Komşularınız sizi pek tanımıyor.” ve “Sizin buradaki varlığınızdan kaygı duyuyorlar.” gibi soruların yöneltilmesi üzerine Gülen'in yüzünün asıldığını aktardı.

On yılı aşkın süredir aynı evde yaşıyor olmasına rağmen komşularını birkaç defa iftar programı için çiftliğine dâvet ettiğini iddia eden Gülen, iki yıldır evinin sınırlarından dışarıya çıkmadığını ve yaşadığı bölgenin belediye başkanı dışında kimseyi tanımadığını öne sürdü.

Kameralara yansıyan hâliyle Gülen'in moralsiz olduğu dikkat çekti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum