1. HABERLER

  2. HABER

  3. Festivallerle Gençler Alkole Özendiriliyor
Festivallerle Gençler Alkole Özendiriliyor

Festivallerle Gençler Alkole Özendiriliyor

Eyüp’te yapılan One Love festivalinde içkinin yasaklanmasına destek gelirken, bu gibi yerlere gençleri potansiyel müşteri olarak gören içki firmalarının stant kurarak logolarını gençlerin hafızalarına yerleştirdiği ve kaynak sağladığı belirtiliyor.

A+A-

Haber: Şuayip Alabay

Eyüp’te yapılan One Love festivalinde içkinin yasaklanmasına destek gelirken, bu gibi yerlere gençleri potansiyel müşteri olarak gören içki firmalarının kaynak sağladığı belirtiliyor. İçki ve tütün ürünlerine karşı eylemleriyle bilinen Prof. Dr. Orhan Kural, içki firmalarının bu gibi yerlerde stant kurduğunu ve kendisine potansiyel olan müşteriyi kazanma yeri olarak gördüğünü ifade ederek, gençleri tuzağa düşürdüğünü vurguladı.

Festivallerde Müzikten Çok, İçki Ön Planda

Genelde böyle yerlere gittiğini ve eylemlerde bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Orhan Kural, “Olay olmaması için ben festival alanına gitmedim; fakat giden arkadaşlarım var. Gerek bana, gerekse aileme bu konu hakkında çok kötü ithamlarda bulunuluyor. Aldığım bilgilere göre, ilerleyen saatlerde içki sokulduğuna dair duyumlar aldım maalesef. 10 yıldır yapılıyor da şimdi mi gençleri koruyorsunuz gibi gerekçeler sunuluyor. Şunu söylemek istiyorum ki, biz kimsenin evinde oturup içki içmesine karşı değiliz. Gençlerin müzik dinlemesine, tabiatta oturup stres atmasına karşı değiliz, ama bu insanlara burada bir platform hazırlanarak birbirlerinden görerek, etkilenerek ve örnek alarak içki, sigara ve uyuşturucu da dahil olmak üzere burada ön plana çıktığını hepimiz biliyoruz” açıklamasında bulundu.

Santral İstanbul’un II. Abdülhamit zamanında elektrik üretmek amacıyla yapıldığına dikkat çeken Kural, “Daha sonra ise insanların eğitim alması amaçlı üniversite olarak kullanılmaya başlanmıştır. Burada yapılan faaliyetler eğitim amaçlı değildir. Bilgi Üniversitesi’nin içki bulunan böyle bir festivale ev sahipliği yapmasını da çok yanlış buluyorum. Gençlere müzik festivali yapılır, ama bir içki firmasının buna sponsor olması doğru olmaz. One Love festivalinden Efes’in çekilmesi bir başlangıç. Ama bunun böyle kamuoyu oluşturularak değil, kanunlar çerçevesinde belirlenerek engel olunması gerekir. Kanuni boşluklardan faydalanan firmalar cirit atıyor. Yine aldığım son duyumlara göre; Danıştay, içki, tütün firmalarının sponsorluğu ile ilgili olarak bir karar aldı ve yazılması bekleniyor. Umarım bundan sonra bu tarz firmaların sosyal etkinliklere sponsor olması kanunen yasak olacak” şeklinde ifade etti.

Kural, “Ben şunu anlayamıyorum. Türkiye’de içki yasaklandığı zaman basında ve kamuoyunda hemen İranlaştırma kampanyaları başlatılıyor. Finlandiya yıllarca içkiyi yasakladı. Gençlere ancak ve ancak büyük şehirlerde sadece alkol denilen yerlerden ayda bir alma hakkı vererek satış yaptı. Soruyorum şimdi Finlandiya, İran mı oldu? Onu geçtim Amerika’da kesinlikle dışarıda içki içirtmiyorlar. En demokratik ülkelerden biri olarak biliniyor ve savunuluyor. Özel mülkün dışına bir adım bile çıkıp içki içemiyorsunuz. Şimdi buradan sonuçla Amerika, İran mı olmak istiyor? Böyle bir şeyin altına sığınarak içkiyi savunuyorlar” dedi.

Semercioğlu’na: “Kızını Böyle Yerlere Gönderir Misin?”

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Cengiz Semercioğlu’nun hakkında konu ile ilgili olarak yazı yazdığını söyleyen Kural, “Yazısının sonunda diyor ki, ‘Ne bekliyordunuz bira içmeyeceklerde bitki çayı mı içecekler?’ yazıyor. Semercioğlu’nun telefon numarasını buldum ve aynen şunu dedim, ‘Cengiz Bey! 14 yaşında bir kızınız olsaydı. Bu kızınız arkadaşlarının etkisi ile, dolduruşu ile küçük düşmemek için kendini daha büyük sanarak bunlardan birini kullansaydı hoşunuza gider miydi?” diye sordum, ‘Yok hocam’ dedi. Bizim bunun mücadelesini verdiğimizi anlattım. Her şey bir defa ile başlıyor. Gençlerin sevdiği müzik gruplarını da kullanarak oluşan kitleyi propaganda aracı olarak kullanıyorlar. Amaç bu potansiyeli ömür boyu kendilerine müşteri yapmak. Bira sponsorunun olduğu yerde ne içilecek diye de tepki gösteriliyor. Efes Pilsen ayrıca tiyatrolara da sponsor. Tiyatrolarda bira mı içiliyor? Sponsoru olunan şey mi içilir muhakkak? Böyle bir hava oluşturuluyor” şeklinde konuştu.

Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT